Идеята на здравния министър Петър Москов вредните храни да бъдат облагани с допълнителен данък бе предложена и отвъд океана. Комисията по диетичните въпроси към здравното министерство във Вашингтон публикува огромен доклад, в който препоръчва САЩ да въведат допълнителен данък върху продуктите с добавена захар. Целта е да се насърчи намаляването на сладките храни и напитки и потребителите да се насочат към по-здравословни храни. 

Това напомня на споделената преди дни от министър Москов във фейсбук, засягаща всички вредни храни.

"Министерството разработва цялостна концепция за ограничаване на вредните за здравето храни. Продукти, съдържащи над вредния праг трансмастни киселини, сол, мас, захар, кофеин и др. ще бъдат обложени с данък „Вредни храни“, по подобие на други европейски държави", написа той в социалната мрежа.

В 500-те страници на американската комисия се разглеждат в детайли констатации и препоръки по отношение на храненето, които местното Министерство на здравеопазването и човешките ресурси и Министерство на земеделието ще използват, за да актуализират за 2015 г. "Насоките за хранителния режим за американците."

В препоръките се казва, че гражданите като цяло трябва да се опитат да поддържат приема на добавена захар до не повече от 10% от дневния калориен прием. В доклада се препоръчва и премахването на захарта от обяда в училищата, както и насърчаването на хората да пият предимно вода. 

Съществено е, че Комисията премахва предходните препоръки за ограничаване на холестерола, тъй като не са открити данни консумирането на храни богати на холестерол да води до увеличаването му в кръвта.

По един друг важен детайл американските диетични специалисти не са съгласни с министър Москов - според тях кафето не е сред вредните храни, умерената му консумация е дори добра за сърцето.

От Комисията подчертават, че само налагането на данък няма да е достатъчно. Те предлагат събраните пари да се използват в кампании за информиране на обществото за здравословното хранене и да се субсидират с тях производителите на плодове и зеленчуци.

Наблюдатели на пазара коментират, че големите производители на продукти с добавена захар - като тези на газираните напитки например, ще лобират много твърдо и агресивно срещу въвеждането на подобен данък. Само Кока Кола продава по 1,7 милиарда от напитките си по цял свят годишно - което, случайно, е и приблизителният брой на тези, страдащи от затлъстяване.