Софийският апелативен съд пусна окончателно от ареста Сали Табаков и отмени всички рестрикции както за него, така и за възрастния му тъст Зехир Османов.
Случаят тежко наподобява "Нико Тупарев", след като държавното обвинение в един ден се стовари върху доскорошния лидер на ДПС Варна (и общински съветник) с две дела - ОПГ за далавери и друго - за държане на десетки хиляди патрони незаконно.
Преди около седмица разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) след претърсване и изземване образува досъдебно производство за това, че в периода от 2018 г. до 2023 г. длъжностно лице от Министерството на образованието и науката (МОН) съзнателно е сключило неизгодна сделка за закупуването на превозни средства, припомня днес БТА.
В съобщението обаче за самото длъжностно лице пишеше малко, а особено внимание се отделяше на намерени и иззети като веществени доказателства пари, злато и документи. От Захир Османов са иззети 547 000 евро и 50 000 лева. От Сали Табаков са иззети общо 320 000 лева, 510 000 евро и 272 монети от жълт метал с приблизителна стойност от 1 146 100 лева.
Трима бяха привлечени в качеството на обвиняеми: главният секретар на МОН Албена Михайлова, а другите двама ѝ помогнали съзнателно да сключи неизгодна сделка за закупуването на превозни средства, като от това е произлязла значителна вреда за министерството и случаят е особено тежък, посочваха от прокуратурата.
Табаков - доскорошният № 1 на ДПС във Варненско, и тъстът му бяха привлечени в качеството на обвиняеми и за пране на пари.
Както и Клуб Z писа - стана ясно, че става дума за сделка за училищни автобуси отпреди години. Според държавното обвинение фирмата "Джеми", която формално се води на дядото, е получила 52 млн. лв. от Министерството на образованието за доставените автобуси, а возилата били купени от Турция на двойно по-ниска цена.
Прокурорът по делото Ирина Арменова обясни, че в рамките на разследването са извършени редица дейности. Сред тях и разпит на свидетели. Част от тях бяха представени днес в съда като пет тома нови доказателства, предава още БТА.
Не става ясно каква е щетата, за която Табаков и Османов са обвинени, каза защитникът им Васил Василев.
В съдебната зала също БТА пише, че е станало ясно че Албена Михайлова, която вече е с обвинение, е на свобода с парична гаранция от 5000 лева.
Василев поясни, че става дума за конкурс за покупка на автобуси, в който дори има включена поддръжка на превозното средство. Затова според него това е незаконно обвинение.
Сали Табаков поиска да бъде освободен от ареста. Той каза, че условията са лоши и тъй като страда от тежко заболяване, ако не спазва терапията си, може да се влоши.
"Проблем има в такива брутално поръчкови дела. Разликата е дали някой иска да участва в поръчката, или иска да е юрист. В този случай няма помен от престъпление, каза адв. Василев извън съдебната зала.
По думите му това дело е доказателство, че и след закриването на спецправосъдието продължава да има поръчкови дела.
Работата по договора продължава. В момента се правят ремонти, хора се занимават с поддръжка на въпросните превозни средства, каза още Василев.
Според магистратите няма доказателства, че фирмата на Османов е сключила неизгодни сделки, каквото е едно от обвиненията, нито за пране на пари.
Решението на САС е окончателно.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни