Депутатът от ДПС Рамадан Аталай даде първо изявление, след като бе снето доверието от него от структурата на партията в Пловдив. Той коментира чистките, които вървят в движението.
"Не е вярно, че всичко е съгласувано с Ахмед Доган. Говорил съм с него", каза Аталай.
И допълни, че до петък е бил в добри отношения със съпредседателя Делян Пеевски. Според него той действа "под натиск и със сила".
"Пеевски се разпорежда с ДПС като лична фирма. Спорът не е между мен и Делян. Това е спор принципен - как да се управлява партията", заяви Аталай.
И каза, че Доган е изпратил мейл на Пеевски - че "ДПС трябва да има ясно изявени съпредседатели - Джевдет Чакъров и Делян Пеевски".
Доган настоявал за "съпредседателско участие в преговорния процес, общи решения, подпис на двамата съпредседатели".
Според Аталай след този имейл в отношенията между Доган и Пеевски е настъпил разрив.
Той обясни, че притесненията на Ахмед Доган са, че оперативните органи на ДПС не функционират и се взимат еднолични решения.
"Аз не съм дошъл да се защитавам. Това не е моят спор, това е спор между Делян и нашите избиратели и структури. Аз вярвам в структурите – те ще намерят сили, както са намирали сили и през годините", каза Аталай.
Той каза още, че депутатите от ДПС, "подписвайки празни листа, отстраняват с тези подписи Айсел Руфат и други народни представители". Аталай допълни, че в Кърджали натискът е особено силен – и върху бизнеса, и върху структурите.
Аталай припомни, че в момента той е определян като превратаджия.
"Аз се питам кой е превратаджия, когато с натиск и сила се опитваш да промениш мнението на обществеността", каза той.
Веднага след интервюто на Аталай пред бТВ дадоха изявление активисти на ДПС от Пловдив, които бяха дошли в парламента.
Дори се създаде впечатлението, че от телевизията прекъснаха интервюто на Аталай, за да могат да говорят активистите, които очевидно защитаваха позицията на Пеевски.
"Снемането на доверието от господин Рамадан Аталай е решение на областната структура. Това, което се случва в пловдивска област – във всички структури, е на базата на всичко, което се случва, откакто той дойде като кандидат-народен представител и стана пет пъти такъв с гласовете на хората, които го подкрепиха тук".
Това коментира Юксел Расим, ръководител на ДПС в Пловдив.
"Областната структура многократно е заявявала, че с него няма как да сполучим и няма как да имаме добри резултати, но нямаше кой да ни чуе. Надявам се, че този път председателят Делян Пеевски (той е съпредседател, както настоява и Доган - б.р.) ще ни чуе – хората искат промяна, искат млади хора", коментира още Юксел Расим.
Според него "общинската председателка на Кричим под свой натиск събира подписи и подписва декларации, на нея също е снето доверието",
"Структурите се състоят от 15-18 човека, а подписват трима човека, които са приближени на Рамадан Аталай и той ги манипулира, че има проблеми между почетния председател и господин Пеевски. Ние такова нещо не знаем", посочи Юксел Расим.
Той призова Рамдан Аталай да напусне Народното събрание и да влезе следващия от листата, за да може да се нормализира организацията в Пловдивска област.
Али Байрям, активист на ДПС заяви, че натиск в движението няма, а някои хора се опитват изкуствено да създадат такъв. Когато чу, че Доган може да е в разрив с Пеевски, Байрям видимо се паникьоса.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни