Преди няколко дни МВФ публикува доклад за състоянието на държавните фирми в България, за тяхното отношение към икономиката, бюджета и въобще стопанския живот в страната. Изводите са стряскащи за всеки трезво мислещ човек.
На първо място крещят данните, които показват, че за две години (2017-2019) тези държавни дружества са получили под някаква форма на субсидия около 1,5% от БВП на страната. В същото време са допринесли като дял в БВП с 0,2%. В превод това означава разход от 1,3% от БВП - това е техният резултат: отрицателен към икономиката.
Единственото време, в което рентабилността на държавните компании (възвръщаемост на активите) е била наред, е времето, в което държавните енергийни дружества продаваха на високи цени в рамките на по-малко от две години. През цялото останало време рентабилността има коефициент от -1%. Ако се чудите - средната рентабилност в частните компании е +10.
Първите най-големи 15 държавни компании - най-вече в енергетиката и транспорта - дават 70% от общите резултати на сегмента с публично участие, който иначе стига до общо 700 (!) фирми. Изводът на МВФ е, че "фискалната подкрепа е много по-висока от това, което те дават като приходи в бюджета."
Дори няма да се опитвам да смятам какви са номиналните средства, които наливаме в тези дупки от години. Въпросът е съвсем друг.
Въпросът е в това, че днес се чудим защо нямаме адекватна техника, която да помогне в борбата с пожарите. Защо имаме само една авиолинейка, защо събираме пари за детски линейки?
Отговорът е много прост - докато държавата финансира несвойствени за нея дейности в икономиката, пари за смислени инвестиции няма да остават. Смислените инвестиции обикновено са и нетолкова привлекателни за корупция. Малката държава гарантира намаляването на корупцията, защото тя по дефициния предполага едната страна да е част от държавата. Затова и никога няма да видим строителство на магистрали на концесия, при което няма да даваме и лев от нас за изграждането. Че как ще има корупция тогава?
А какво трябва да прави държавата? Тя трябва е малка и спретната - с полиция, пожарна, армия и съд отпред. Държавата няма място в икономиката по този грандиозен начин. Държавата има за цел да осигурява пространство за икономиката и да гарантира права, сигурност и недосегаемост на частната собственост.
Днес частната собственост на много хора изгоря в адските огньове, но всъщност изгоря в неразбирането ни за това какво е държавата и къде е нейното място.
Държавата ни днес се грижи да произвежда държавен кашкавал, но не и да помогне за спасяването на частната ни собственост, която градим с труда и потта си.
---
Текстът е от фейсбук профила на автора. Подзаглавието е на Клуб Z.
Още по темата
- Скопският външен министър не отговори кога ще впишат българите в конституцията
- След агресията по молове: властите демонстрират активност. Какъв е профилът на извършителите
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Атанас Атанасов - шеф на парламента?
- В ГЕРБ подкрепят Атанасов само ако има разговор за управляващо мнозинство
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни