Вицепрезидентката Камала Харис има преднина от 2 процентни пункта пред републиканеца Доналд Тръмп, показва проучване на Ройтерс/Ипсос.

Изследването е проведено на 22 и 23 юли, след като на 21 юли президентът Джо Байдън оповести решението си да се откаже от президентската надпревара и подкрепи кандидатурата на Харис.

Бившата сенаторка на Калифорния, която почти сигурно ще бъде номинацията на демократите, води пред Търмп с 44% срещу 42% за републиканеца. Преднината ѝ е в рамките на 3-процентната статистическа грешка.

В проучване, проведено на 15 и 16 юли, Харис и Тръмп имаха еднакъв дял на подкрепа от 44%, а при по-ранно изследване от 1-2 юли републиканецът водеше с 1 процентен пункт.

Макар и националните изследвания на общественото мнение да дават някаква индикация за нагласите сред американските избиратели, изборите в САЩ обикновено се решават от няколко стратегически важни щата, които могат да наклонят в едната или другата посока съотношението на силите в Избирателната колегия – органът, който в крайна сметка определя кой ще бъде новият американски държавен глава.

Според най-новото проучване 56% от запитаните регистрирани гласоподаватели са съгласни с мнението, че 59-годишната Харис е "умствено пригодна и е способна да се справи с предизвикателствата"; за сравнение, същото казват за 78-годишния Тръмп едва 49% от анкетираните.

За Байдън това мнение споделяха само 22% от избирателите.

Помолени да споделят кого биха подкрепили при хипотетичен дуел, при който в бюлетината освен имената на Тръмп и Харис стои и това на независимия кандидат Робърт Ф. Кенеди-младши, 42% от избирателите отдават предпочитанието си за Харис, а 38% за Тръмп, което означава, че при подобен сценарий разликата между двамата вече излиза извън рамките на статистическата грешка. Кенеди, който според проучването се ползва с подкрепата на 8% от избирателите, все още не е изпълнил изискванията на много щати, за да бъде допуснат до участие в изборите на 5 ноември (за да бъде включен в бюлетината, той трябва да събере определен брой подписи на граждани в подкрепа на кандидатурата си).

Проучването на Ройтерс/Ипсос е направено по интернет сред 1241 пълнолетни жители от на цялата територия на САЩ, включително сред 1018 регистрирани избиратели.