В атаката на Украйна в граничния район на Курск са участвали и германски БТР-и.

Това става ясно от кадри, направени с дрон, които показват и германски бронетранспортьори Marder, участващи в офанзивата на руска територия. Според докладите на "Института за военна сигурност" (ISW) в момента има данни, "че украинските въоръжени сили са проникнали в поне две руски отбранителни линии и една база". От вторник украинските войски се сражават срещу Русия и на руска територия.

Снимки от дронове показват и пленяването на повече от 40 руски войници от украинските войски. Множество предполагаеми руснаци лежат на земята на пътя с вързани зад гърба ръце. В няколко села от руската страна украинската армия е влязла в престрелки с руски войници. Според руски източници, както пише по-нататък ISW, се твърди, че украинската армия е превзела общо единадесет селища.

Русия използва кадрите, за да наклевети "Запада" като организатор на войната: най-малко три германски бронетранспортьора Marder са използвани в изненадващата офанзива на Украйна към руската гранична територия край Курск.

Въпреки това германското правителство и политиците от управляващата коалиция и от опозиционния ХДС не критикуват употребата на БТР-ите.

Председателят на Комисията по отбрана в Бундестага Маркус Фабер не вижда проблем в това Украйна да използва оръжия, доставени от Германия, за сегашното си настъпление на руска територия.

"След като са предадени на Украйна, това са украински оръжия", заяви той пред журналисти.

Според Москва в нападението са замесени "до хиляда" украински войници, както и десетки танкове и бронирани машини.

"С руската атака срещу Украйна територията на двете държави се превръща във военна зона", обясни позицията си Фабер. "Използването на оръжия се подчинява на разпоредбите на международното право".

На въпрос на вестник „Билд“ военният министър Борис Писториус отговори уклончиво:

"Декларираната цел на германското правителство е да подкрепи Украйна в нейната защита срещу руския агресор".

Той се позовава на изявленията, направени от федералния канцлер Олаф Шолц през май. Тогава за пръв път Шолц вече нямаше възражения срещу използването на германско оръжие срещу руската гранична територия край Харков. Преди това Германия и САЩ бяха забранили каквото и да е разполагане на тяхна техника срещу руска територия, като по този начин силно отслабиха украинската отбрана.

Знаело ли е германското правителство?

Военният експерт Карло Масала смята, че украинците са разположили бронетранспортьорите, без да се консултират с Германия. Той казва пред „Билд“:

 "От украинска гледна точка може да се твърди, че това е била сделката с партньорите от НАТО".