След първоначалния ступор в понеделник Централната избирателна комисия (ЦИК) все пак прие документите и на двете фракции в ДПС за явяване на предсрочния парламентарен вот през октомври. Но това не решава проблема с факта, че една и съща партия опитва да се регистрира в две различни коалиции за едни и същи избори.
Днес ЦИК трябваше да се събере на заседание, което обаче цял ден се отлагаше и онлайн излъчвания нямаше - и чисто протоколно да констатира, че има несъответствие с изискванията на Изборния кодекс за регистрация, след което да даде тридневен срок за тяхното отстраняване. С други думи, Делян Пеевски и Ахмед Доган да се разберат: едната партия да излезе от своята коалиция, а другата да даде съгласие на опонента поне да използва абревиатурата, или пък и двете ДПС-та да излязат от коалициите, в които са се записали, че ще участват.
В противен случай ЦИК трябва да откаже регистрацията и на двете формации, тъй като по закон, образно казано, ДПС няма право да участва срещу ДПС на избори.
Комисията изпрати указанията едва късно този следобед.
ЦИК прие указанията с 11 "за" и три "против"
В късния следобед ЦИК прие указанията, с които коалициите „ДПС – Ново начало“ и „ДПС - Демокрация, права и свободи“ трябва да предоставят до 17:00 часа на 7 септември документи, удостоверяващи, че партия ДПС не е част от техния състав. Това стана по време на днешното заседание на комисията, което започна малко след 18:00 часа, въпреки първоначално бе планирано за 11:00 часа, след което преместено за 14:30 ч. Указанията бяха подкрепени с 11 гласа „за“ и три „против“.
Налице е несъответствие с императивна разпоредба на чл. 127. Ал. 2 на Изборния кодекс (ИК) поради участие в две коалиции на партия ДПС, регистрирана по фирмено дело от 1990 г. на Софийски градски съд, посочи Цветозар Томов. Съгласно чл. 127 ал. 2 на изборния закон „Всяка партия може да участва във всеки отделен вид избор само в една коалиция.“
С приетите указания се отправя призив да бъдат направени необходимите промени в подадените документи съгласно чл. 164 , ал. 2 на ИК, според който всяка коалиция определя една от партиите, която участва в нея, да отговаря за приходите, разходите и счетоводната отчетност на коалицията, свързани с предизборната и кампания. Също така да се представи и удостоверение за банкова сметка.
Против гласуваха Красимир Ципов, Георги Баханов и Йорданка Ганчева (и тримата са представители на ГЕРБ в ЦИК).
"Не даваме ясно конкретно указание, което да бъде изпълнено от заявителите на тези документи", коментира Красимир Ципов в обяснение за отрицателния вот.
"Гласувах против тези указания, както и изпращането на такива и по текста по тях. Смятам, че те са продължение на правния абсурд, още с приемането на документите на тези коалиции, когато ЦИК не определи поредността на приемането на документите за регистрация", коментира Баханов. Според него вследствие на тези действия на ЦИК се е стигнало до указанията, в които коалициите да извадят една от партиите в тях. По думите му, ако ЦИК беше регистрирала коалициите с пореден номер, при прегледа на документи, ако се установи, че има дублиране на една и съща партия в състава им, то на втората по поредност щеше да бъде отказана за регистрация.
"ЦИК трябва да има произнасяне по всяко едно заявление. Имаме две коалиции, които преди два дена приехме. Не можем ние да бавим, законът определя краен срок 11 септември за регистрациите", коментира Йорданка Ганчева.
Крайният срок за регистрация на участниците във вота е 11 септември. Предвид факта, че днес е 4 септември, 6-и е национален празник, а 7-и и 8-и се падат събота и неделя, то времето значително се скъсява.
"Когато в срока по ал.4 непълнотите или несъответствията не бъдат отстранени, съответната избирателна комисия отказва регистрация", гласи кодексът.
Каква ще е развръзката - предстои да видим
Каква ще е развръзката предстои да видим, но не е изключено тя да се озове във Върховния административен съд (ВАС), където се обжалва отказ от регистрация. От ВАС вече обявиха превантивно: съдът ще приема жалби срещу решения на ЦИК във връзка с изборите и по време на празничните и почивните дни в периода от 6 до 8 септември.
За председателя на ВАС Георги Чолаков пък политици отдавна публично говорят, че е зависим от Пеевски.
Иначе, както е известно, крилото около почетния председател Ахмед Доган смята да се яви с коалиция с името "Демокрация, права, свободи" (с абревиатура ДПС). В нея влизат ДПС, СБОР - Справедлива България обединени родолюбци и Земеделски народен съюз.
Фракцията около санкционирания по "Магнитски" Пеевски, формално (съ)председател на партията, подаде в ЦИК документи за коалиция "Движение за права и свободи - Ново начало". Във въпросната коалиция, освен ДПС, влизат още две партии - "Български гласъ" и "Новите лидери".
Законът за политическите партии (пренесено и в Изборния кодекс) обаче забранява на коалициите и дублиране на име или абревиатура на партия, както и на наименованието на съществуваща парламентарна група.
Забраната не се прилага "при наличие на съгласие в писмена форма с нотариална заверка на подписите на лицата, представляващи коалицията, или на ръководството на парламентарната група".
В случая ПГ на ДПС бе овладяна изцяло от Пеевски, като в нарушение на устава на ДПС той стана неин единствен председател, вместо да дели позицията с другия председател на Движението - Джевдет Чакъров. Кои са представляващите двете коалиции с ДСП в тях - към момента не е известно, както склонни ли са да дадат съгласие.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни