В месеца на психичното здраве - октомври, специалистите от “Фондация за живота” насочват вниманието към близките на зависими.
Есента е един от периодите, когато ескалира употребата на вещества, поради психическата лабилност на хората - тогава се засилват депресивните, тревожните и личностовите разстройства. За един близък на зависим, който също страда от някое от тези състояния, проблемът е двоен - от една страна да се справи със собственото си състояние, от друга да се справи с предизвикателствата от ескалиращата употреба, пишат днес от фондацията.
В контекста на лечението на зависимости, вниманието традиционно се съсредоточава върху самите зависими, като същевременно се пренебрегват специфичните нужди на техните близки. Особено засегнати са жените – майки, съпруги и партньорки, които често първи търсят помощ. Те страдат не само от последствията на зависимостта, но и от своята съзависимост. Техните собствени потребности за емоционална устойчивост и развитие на собствени стратегии за справяне често остават на заден план.
Според официални данни в България има 20 000 - 30 000 хероиново зависими, 200 000 - 300 000 алкохолно зависими, а от декември 2022 до юни 2023 г., 11 500 души са подали заявление за вписване в регистъра на НАП за хазартно уязвими лица. Всеки зависим засяга живота на поне още четирима души около себе си. Това означава, че повече от милион и половина Българи страдат от последствията от живот със зависим, напомнят от “Фондация за живота”.
Инициатива им "С теб сме" включва няколко дейности:
Безплатен онлайн семинар за близки на зависими на тема "Как да мотивирам зависимия да се лекува?" ще се проведе на 4 октомври.
Функционира информационен YouTube канал “Отговори за зависимостите - споделят специалистите на “Фондация за живота”, в който ще се обърне внимание на въпроси като:
Колко трае лечението на зависимостта?
Какви са опциите за лечение в България?
Как да разпознаваме и да се справяме с манипулациите на зависимия?
Безплатна телефонна линия за консултации на близки на зависими също е отворена всеки делничен ден от 8:30 - 17:30. На този телефон близките могат да получат отговори на различни въпроси, като например - как могат да мотивират зависимия да се лекува, какви са опциите за лечение в България и др. Номерът на телефонната линия е 0877 708 708.
Председателката на “Фондация за живота” Милена Петрова е съосновател на три терапевтични центъра за лечение на зависимости в България - “Свобода”, “Само днес” и “Свети Йоан Рилски”. Активни участници в кампанията ще бъдат Тодор Желязков и Магдалена Илиева - специалисти с дългогодишен опит в лечението на зависимости, в работата с близки на зависими, водещи на различни семинари, обучения и терапевтични групи. В кампанията ще вземат участие и консултантите от “Фондация за живота” Петьо Христов, Траян Владимиров и Юлиан Керимов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни