Европейската комисия е започнала проверка на параметрите, по които TikTok, Snapchat и YouTube препоръчват съдържание на своите потребители.
Брюксел е изискал от трите социални медии да предоставят информацията за това до 15 ноември, след което комисията ще вземе решение за следващите стъпки, които могат да включват глоби, посочва Ройтерс.
Разследването, започнато съгласно Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), търси отговора на въпроса защо уязвими хора биват излагани на фалшиви новини, свързани с избори, или съдържание, възхваляващо хранителните разстройства, депресията и злоупотребата с наркотици, обобщава Юронюз.
Според високопоставен служител на ЕС разследването трябва да подейства като „предупредителен сигнал“ за промяна на поведението на платформите, като например да позволят на потребителите си да скриват определен тип видео съдържание.
Комисията се интересува от въздействието на функции като автоматичното пускане на видео и безкрайното скролване, както и от това какви предпазни мерки имат платформите, за да предотвратяват разпространяването на вредно съдържание.
DSA изисква най-големите онлайн платформи с над 45 милиона потребители месечно да отговарят на строги изисквания за прозрачност.
Meta, компанията майка на Facebook и Instagram, не е обект на конкретното разследване, за което бе съобщено днес, но през май ЕК започна отделно проучване дали интерфейсите на тези платформи експлоатират неопитността на децата, за да стимулират пристрастяващо поведение.
ЕС вече е започнал висящи разследвания на TikTok, услугата за кратки съобщения X и китайския онлайн търговец на дребно AliExpress.
Разследването е само първоначална стъпка и ЕК ще вземе решение дали да започне официална процедура, след като анализира отговорите на трите социални медии.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни