Рибата, главно паламудът, са най-купуваната стока в момента от българските туристи, които се стичат на одринските пазари заради евтините цени, съобщи информационната агенция Анка, цитирана от БТА.
Паламудът на одринските рибни пазари се продава на брой с тегло между 300-400 грама на цена от 125 турски лири. Сумата по днешен курс се равнява на около 6 български лева.
Одринският продавач на риба Юсуф Чимен посочва, че българските туристи печелят от високия курс на лева поради девалвацията на турската лири.
"Един лев вчера се разменяше за 19,12 турски лири. Комшиите от България, които в петъчните дни идват главно за да купуват риба, казват, че паламудът при нас е в пъти по-евтин, отколкото при тях. Купуват по 10-15 броя наведнъж, а някои и с каси", казва той.
Според други продавачи голям интерес има и към другите видове риба - лаврак, чернокоп, сафрид.
Одринските търговци на риба очакват активният алъш-вериш с българските туристи да продължи и през следващите месеци ноември и декември.
Междувременно турската лира освен спрямо българския лев e отбелязала рекорден спад и спрямо азербайджанската парична единица манат По информация на Хаберлер един азербайджански манат вчера се е котирал на международните борси за 20 турски лири и 17 куруша. Това е рекорден ръст в стойността на азербайджанската валута спрямо турската лира.
Поради спада на турската лира азербайджанските туристи масово се стичат за пазар в близкия до границата окръг Ъгдър в Източен Анадол, посочва изданието.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни