Съвпадението на балотажите на частичните избори за кметове на два района във Варна с вота за Народно събрание на 27 октомври е напът да предизвика сериозна неразбория с неясни последици. Вече два дни Централната избирателна комисия (ЦИК) води спорове с институции в морския град за това може ли секционните избирателни комисии от двата вота да се припокриват, или не.

Припомняме, че във варненските райони „Одесос“ и „Приморски“ в неделя ще се състоят балотажи за избор на кметове – и в двата случая класиралите се за втория тур са кандидати от ПП-ДБ и от ГЕРБ.

Нарушение на закона е произвеждането на избори за Народно събрание и частични местни избори от една и съща секционна избирателна комисия, независимо че ако се вярва на казаното от Общинската избирателна комисия, има назначени два състава на секционни избирателни комисии – един за изборите за Народно събрание, един за частичните местни избори. Това заяви Росица Матева по време на редовно заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) днес, съобщи БТА.

Общината не може да осигури помещения

Матева докладва пред членовете на ЦИК писмо от кмета на община Варна, в което се посочва, че общината не разполага с възможност за осигуряване на допълнителни 200 помещения за разполагане на избирателни секции в район "Одесос" и район "Приморски", в които да се осигури гласуване за частичните местни избори на 27 октомври, не биха могли да осигурят допълнителните 400 паравана и 200 копирни устройства, необходими за работата на секционната избирателна комисия.

Матева обясни, че това действие би било не само незаконосъобразно, но поставя под риск и дава възможност да бъдат оспорени резултатите от изборите както за Народно събрание, така и тези от частичните местни избори.

Севинч Солакова, секретар на ЦИК, коментира, че становището, изразено от ЦИК, се приема като обструкция от орган на местната власт.

Лично аз не мога да остана спокойна, защото като част от органа, който е орган по управление на изборите считам, че нямаме право да бъдем безучастни и пасивни и да оставим този въпрос без последствия. Не мога да се съглася, че ЦИК няма право да участва в процеса по законосъобразно произвеждане на изборите. Не взимането на отношение означава просто да се остави въпросите да бъдат решавани извън ЦИК, а ЦИК е този орган, който трябва да гарантира законосъобразното произвеждане на всички избори в страната и в секциите, извън страната, добави тя.

Под риск е законността на двата вота

Матева коментира, че още, когато е назначавана районната избирателна комисия, 80 процента от състава й се покрива с половината от състава на общинската избирателна комисия и това също е неправилно.

Да дублират по този начин секционните избирателни комисии и да се твърди, че няма достатъчно материали, за да се обезпечи работата на двете комисии, така както трябва да бъде по закон, за мен е не само незаконосъобразно, но поставя под риск и дава възможност да бъдат оспорени резултатите от изборите както за Народно събрание, така и тези от частичните местни избори, заяви Матева. 

Тя бе категорична, че произвеждането на избори за Народно събрание и частични местни избори от една и съща секционна избирателна комисия е нарушение на закона. 

Още когато се получиха указите за насрочване на частичните местни избори в район "Одесос" и район "Приморски", Общинската избирателна комисия (ОИК), както и Община Варна са били длъжни да предвидят възможността за провеждане на избори на втори тур, които съвпадат като дата с провеждането на насрочените национални избори, добави Матева. Изборният кодекс не предвижда възможност тези избори да бъдат проведени от една и съща секционна избирателна комисия, категорична беше тя. 

Надявам се ОИК във Варна и община Варна ще се съобразят с разпоредбите на Изборния кодекс и да спазят нормите, каза още Росица Матева.

Засега обаче няма ясно решение и разбирателство какво ще се прави.