ЕС ще продължи да оказва подкрепа на Украйна дори и след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Това стана ясно от думите на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел в Киев. Той е първият европейски представител, посетил Украйна след избирането на Тръмп.
„Това, което мога да кажа, е, че нашите ангажименти в сферата на сигурността остават в сила и че действията ни са важни, дори по-важни от действията на САЩ“, отговори Борел на журналистически въпрос по време на съвместна пресконференция с украинския външен министър Андрий Сибига.
Същевременно той изтъкна, че е прекалено рано да се правят прибързани изводи за това какво ще предприеме една администрация, която ще встъпи в длъжност чак след два месеца. И припомни подписаните на 27 юни съвместни ангажименти в областта на сигурността между ЕС и Украйна. Те включват европейска финансова, военна и политическа подкрепа за 10-годишен период.
47 на сто от световната подкрепа за Украйна иде от Европа, а делът на Америка е 40 на сто, допълни Борел.
Дипломат номер 1 на ЕС предупреди, че участието на севернокорейски войски в конфликта бележи глобализация на войната.
Сред страните членки все още няма пълен консенсус по въпроса за изпращането на военни инструктори в Украйна в отговор на действията на Северна Корея. ЕС обаче продължава мисията си за обучение на украински военнослужещи. Досега са обучени 60 000 души, а до началото на зимата се очаква броят им да достигне 75 000.
„Това не е отбранителна мисия. Опитваме се да обучаваме украински войски възможно най-близо до границите на Украйна, но сама по себе си това не е отбранителна мисия. Тя може да бъде организирана където и да било другаде. И ние правим това. Засега няма консенсус това да се прави на украинска територия. Не изключвам то да се случи“, каза Борел.
Той заяви, че знае от личен опит, че войник, изпратен на фронтовата линия без подходящото обучение, ще оцелее трудно. Не става дума просто за изпращане на войници, а на добре обучени и добре екипирани войници. Този е начинът за спечелване на войната.
ЕС подготвя 15-и пакет санкции срещу Русия, допълни върховният представител. Европа трябва да затегне и мерките срещу заобикалянето им, тъй като Русия не може да произвежда оръжия без чуждестранни части, чипове и други компоненти.
„Трябва да използваме санкциите, за да изолираме индустриалния капацитет на Русия от съставните части, които тя има нужда да внася от целия свят“, заключи Борел.
Екипите на украинския президент Володимир Зеленски и Доналд Тръмп са се споразумели да започнат подготовка за организиране на среща между двамата, каза на пресконференцията външният министър Андрий Сибига.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни