Да обичаме ли Русия, или да я мразим? Нито едното, нито другото. Русия си е отделна държава със свои собствени интереси. И нейните интереси, в повечето случаи в историята, не са съвпадали с българските. Не съвпадат и днес.

* Z идва от Клуб Z. Само и единствено!

Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ. И българските русофили изпълзяха от дупките си на медиен припек.

"Ние, вместо да се договаряме с Русия за взаимна безопасност, казваме – я тука украинците ще влязат в Москва", каза Андрей Райчев пред Нова ТВ преди няколко дни.

Никой никога не е казвал украинците да влязат в Москва. Напротив – имаше опасения, че руснаците ще влязат в Киев за седмица-две. Но тези опасения, оказа се, твърде много надцениха руската военна мощ.
Това, което противниците на Путин казват, е да бъде така добър и да излезе от Крим и Донбас. А не някой, който и да е той, да влиза в Москва.

"Договаряме се (с Русия – б.р.), както се договарят врагове. Взаимна безопасност. Както САЩ и СССР се бяха договорили 40 години", препоръча Райчев.

С очевидна носталгия по онова време, когато Източна Европа, включително България, бе под руско робство. Като следствие от тези договорки.

Райчев допълни изрично, че този договор ще означава загуба на територии за Украйна. Попитан дали подобен договор няма само да поощри Путин, Райчев избегна отговора.

"Украйна е много сложна тема, гледаме реалността".

Напротив, темата не е сложна. Елементарна е. Преди малко повече от 80 години западните съюзници са се опитали да укротят Хитлер с подобни договори.

Първо са му харизали част от Чехословакия, а после цялата Чехословакия. Това обаче не е спряло Хитлер да нападне Полша, макар той самият да е заявявал, че няма повече претенции.

Напротив - поощрило го е. Какво е станало после е достатъчно добре известно.

Райчев отрече и твърденията, че Грузия е попаднала в сферата на Путин след последните избори там:

"Нищо подобно. Виждам едни хора, които се погрижиха населението им да не стане пушечно месо. И да се сбият с Русия като прокси".

С други думи - ако Русия нападне някоя държава и тя се бие за независимостта си, то тази държава е прокси, очевидно на Запада. Това е русофилската логика, проповядвана от Райчев и мнозина, подобни нему.

"Кой е главният спор в България по въпроса? Президентът Радев каза, че военна победа на Украйна е невъзможна. Трябва да се договорим", каза още Райчев.

И отново - никой не е говорил за военна победа на Украйна. Тезата е съвсем друга – Русия да се откаже от военна победа над Украйна и да се изтегли от украинските територии.

Райчев бе репликиран, че проблемът е какви ще бъдат гаранциите за сигурността на Украйна, дори тя да се съгласи на някакъв компромис. И след известно време дали Русия няма да продължи инвазията. Припомнено му бе, че Русия ясно заяви нейната крайна точка – връщане на състоянието от 1991 г., т.е. изтегляне на НАТО от Централна и Източна Европа.

"Това са празни мечтания, няма да стане. Има и обратния въпрос – кой гарантира, че тия (украинците – б.р.) няма да се въоръжат още и след 2 години пак да нападнат Донбас и Крим? Трябва да има такива гаранции. Трябва договор между руския свят (на руски свят е "мир" – б.р.) и НАТО", отговори Райчев.

За пореден път русофил се опитва да обясни, че бялото е черно. Да изкара агресора миротворец.

Ако някой агресор се откаже от войната, това не е победа над него. Това  е придържане към съвременната цивилизация.

Ако някоя държава воюва, след като е била нападната, тя не е нечие прокси. Тя просто иска да бъде независима.

Ако "тия" воюват за собствените си територии, които са им отнети, това не е нападение. Това е защита.