Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов праща "горещия картоф" с декларацията на "Продължаваме промяната-Демократична България" за т. нар санитарен кордон около "новото начало" на Делян Пеевски в Конституционния съд (КС). Както е известно, в декларацията обединението настоява ГЕРБ да подкрепи редица неща, сред които фракцията на Пеевски в парламента да не получава заместник-председател на законодателния орган, както и председатели на комисии. Иска се още промяна в Закона за съдебната власт, внесена от ПП-ДБ в миналия парламент, с която да се въведе забрана Висш съдебен съвет с изтекъл мандат (т. е. като сегашния) да отваря процедури по избора на главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища (ВАС и ВКС). ВСС в момента прави точно това: избира Борислав Сарафов за обвинител номер едно, отвори процедурата и за председател на административния съд.
Борисов и до днес отказва да подпише "санитарния кордон", като вече на няколко пъти намеква, че в него има спорни от юридическа гледна точка текстове. Така днес реши да обяви пред журналисти, че праща в КС тълкувателно питане по два въпроса:
"Първо: за правата на депутатите - имаме ли право да ограничаваме депутати най-общо. И второ: компетенциите на ВСС. Когато имаме отговорите, тогава мога да подпиша."
КС обаче няма срокове за произнасяне. В добавка бе залят през изминалите седмици с искания - от частично касиране на вота, през пълно, до ново разглеждане на измененията в Конституцията в частта с президентските правомощия да назначава служебен кабинет, двойното гражданство за депутати и непрекъсваемостта на мандата на парламента. Така на Борисов му бе напомнено, че съдът се произнася бавно. На което той репликира, че бързо се бил произнесъл по касирането. Това обаче не е вярно. КС вчера просто обяви, че е допуснал пет от исканията за касиране на вота на 27 октомври.
Иначе, парламентарната практика (скрепена и в правилниците за работата на НС) досега винаги е била всички парламентарно представени формации да имат зам.-председател. Водещите позиции в комисиите пък са въпрос на вътрешни договорки.
Що се отнася до забраната ВСС с изтекъл мандат да избира "тримата големи" - Министерството на правосъдието с министър заместничката на Сарафов Мария Павлова, вече прати становище до правната комисия в миналия парламент. В него се цитираха няколко стари решения на КС, като изводът на служебната министърка бе, че няма такова нещо като изтекъл мандат, а законодателната власт не може да се меси в работата на съдебната.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни