Полицията в Добрич е задържала група ученици за серия от побои и грабежи. По-голямата част от младежите са непълнолетни. Те са носели маски, докато са нападали случайни хора по улиците в града.
При един от регистрираните случаи четирима младежи заобикалят млад мъж, нападат го, след което му взимат телефона.
„Групата е от шестима – четирима непълнолетни, двама пълнолетни. Знаем, че през ноември са извършили пет грабежа. Местата не са концентрирани. Престъпленията са извършени с дързост и висока степен на обществена опасност”, заяви тази сутрин Стоян Стоянов, говорител на ОДМВР – Добрич, пред Нова тв.
По думите му при нападенията няма тежко пострадали. Потърпевшите обаче са с телесни повреди (както е известно, за разлика от кражбата грабежът е тежко престъпление срещу личността и съответно НК предвижда много по-сурови наказания - бел. ред.).
„Четиримата непълнолетни не са криминално проявени. Един от тях е установен като извършител на противообществена проява през 2022 г., но тогава е бил малолетен и се води на отчет в Детска педагогическа стая. Наложени са му възпитателни мерки през 2023 г.”, заяви и Татяна Недева, сектор „Борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни” в МВР - Добрич.
Младежите са от различни училища, но се събрали през социалните мрежи.
По думите на Недева случаите на установени малолетни и непълнолетни извършители на престъпления са се увеличили тази година.
Проблемът с бандите от непълнолетни, които упражняват наглед безмислено насилие с голяма жестокост, навлезе в обществения фокус в последните дни след няколко инцидента в София.
В понеделник дори и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов свика национално съвещаие заедно с полицията и другите отговорни институции по проблема с младежката престъпност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни