Изпълняващите функциите главен прокурор Борислав Сарафов в понеделник следобед внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура "във връзка с водено разследване". Съобщението е публикувано на интернет страницата на държавното обвинение.

Искането за свалянето на имунитета е за ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17.03.2022 г., когато Кирил Петков беше премиер, начело на коалиционно правителство. Според прокуратурата Петков тогава е "превишил властта си".

"Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо К. Петков за това, че на 17.03.2022 г., в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – „министър-председател“, е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия", пише в официалното съобщение от прокуратурата.

Сред мотивите за искането са още и че Кирил Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Освен това арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова били извършени, без да има основания за неотложност.

"Разпоредено е било още в жилищата на трима български граждани – Б.Б., Вл.Г. и С.А., да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност", твърдят от прокуратурата.

"Наред с това Кирил Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Б.Б., Вл.Г. и С.А., с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК", се казва още в мотивите.

А защо днес - близо три години след ареста? Сарафов обясни с това, че... утре заминавал в командировка. Не е ясно какво му е пречило през това време.

В очакване на преговори

Искането за свалянето на имунитета на Петков идва в първия работен ден след избирането на председател на Народното събрание (НС), с което то на практика започна да функционира. Това се случва на фона на усложнената ситуация по предстоящите опити за съставяне на правителство при изключително раздробен парламент. "Продължаваме промяната" все още не взела решение дали ще участва в преговори за коалиционен кабинет с първия мандат на ГЕРБ като при проточилия се над месец избор на председател на НС от ПП залагаха на подкрепа на кандидата на ИТН за председател на НС и гласуваха заедно с "Възраждане" за него дълго време. В началото на този парламент от ПП-ДБ поискаха с декларация останалите политически сили да се подпишат под т. нар. санитарен кордон около формацията на Делян Пеевски ДПС-Ново начало, а една от най-неприятните и запомнящи се сцени от старта на това НС беше скандалът от първия ред между Петков и Пеевски със заплахи от санкционирания по "Магнитски" политик.  

Същевременно приближава заветната дата 16 януари догодина, когато се предполага, че Борислав Сарафов ще бъде бетониран на поста главен прокурор, който сега заема само временно, като единствен кандидат. Само преди четири дни депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха законопроект, с който се прекратява процедурата за избор на главен прокурор, в която Борислав Сарафов е единствен кандидат. Освен това се предлагат и такива изменения, че той няма да може да продължи да изпълнява функциите на обвинител №1.

По-рано днес депутатът от ПП-ДБ, съпартийка на Кирил Петков и началник на неговия кабинет като премиер - Лена Бориславова, написа във фейсбук:

"Сарафов дължи отговори! Скандални разкрия на БОЕЦ. Защо Сарафов и семейството му получават стотици хиляди левове години наред от частни фирми, близки до ГЕРБ и ДПС?"

Бориславова припомня своя акция от Народното събрание от миналата седмица по темата с видео, в което говори пред репортери: 

Междувременно и самият Кирил Петков реагира, като заяви, че ще се откаже от имунитета си.

“Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и дрънкате с оръжие. Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета", написа Петков във фейсбук. 

Арестът на Борисов и компания

Борисов, Горанов и Арнаудова бяха задържани на 17 март 2022 г. за изнудване. Като основание за ареста им тогавашното ръководство на МВР (оглавявано по това време от Бойко Рашков) изтъкна разпит на Васил Божков, сигнал на БОЕЦ (на основата на снимките от спалнята с кюлчетата и т. н.) и др.

Васил Божков твърдеше, че е бил изнудван от Бойко Борисов и Владислав Горанов да им плаща 20% от печалбата на неговия лотариен бизнес, за да бъде приета законодателна поправка в интерес на бизнеса му. За това той платил 60 милиона лева, като парите били давани на Борисов чрез Горанов и Арнаудова, която посещавала офиса му всеки месец. 

После обаче прокуратурата отказа да привлече като обвиняеми тримата, тъй като прецени, че няма данни за извършено престъпление - изнудване на Божков или каквото и да било друго.

През август 2022 г. съдът окончателно постанови, че задържането на Бойко Борисов на 17 март с полицейска заповед е било незаконно. Не е имало посочени основания за задържане, нито описание на фактическата обстановка, липсвали са мотиви.Лидерът на ГЕРБ Борисов често споменава своя арест с подтекста колко е изстрадал политически, но и как би простил дори на хора, които са го хвърлили в затвора, само и само да има правителство.