Израелската армия, която предприе сухопътно настъпление в Сирия, вече се намира на около 25 км югозападно от Дамаск, предаде Ройтерс, позовавайки се на сирийски източник от разузнаването. По думите на запознатото лице израелските войски са достигнали сирийския град Катана, който се намира на 10 км източно от демилитаризираната зона, разделяща окупираните от Израел Голански възвишения и Сирия.

Израелската армия отхвърля твърденията.

"Не е вярно, силите не са напускали буферната зона", заяви говорител на израелската армия, цитиран от Ройтерс.  

Часове след като сирийските бунтовници бяха поели контрола над Дамаск, за първи път от 1974 г. израелски сили нахлуха в територията на Сирия и превзеха военни постове в Голанските възвишения. Арабските страни разкритикуваха инвазията като незаконна окупация и предупредиха, че тя може допълнително да дестабилизира Сирия, докато бунтовническите групи се опитват да наложат нов ред след свалянето на Башар Асад. "Хаят Тахрир ал-Шам", ислямистката бунтовническа група, която бе начело на изненадващата офанзива, все още не е коментирала публично ситуацията.

Израелски официални лица увериха, че нахлуването ще бъде ограничено по обхват и че цели да попречи на бунтовницитеда използват изоставеното сирийско военно оборудване, за да атакуват Израел или Голанските възвишения - район, окупиран от Тел Авив след Шестдневната война от 1967 г. 

"Това е временна отбранителна позиция, докато не бъде намерено подходящо споразумение", подчерта премиерът Бенямин Нетаняху на английски във видео изявление в неделя.

В еврейската версия на изявлението си Нетаняху не използва думата "временна".

"Мисля, че това е ужасна грешка на Израел", каза Еял Зисер, професор в университета в Тел Авив, "защото в момента никой не се интересува от Израел. Да се ​​избутаме по средата точно сега… чии интереси обслужва това?"

В обръщение в понеделник Нетаняху си приписа заслугите за краха на режима на Асад, като изтъкна, че това е "пряк резултат от ударите", нанесени от израелските сили върху Иран, "Хамас" и "Хизбула".

"Както обещах, прекрояваме Близкия изток", похвали се той.

Части от израелските отбранителни сили поеха контрола над сирийска база за наблюдение на върха на планината Хермон, която пресича ливанско-сирийската граница на север от Голанските възвишения. Сирийските войски вече са избягали от съоръжението, според съобщения в израелските медии, и не е имало бойни действия. Междувременно израелските военновъздушни сили съобщиха, че нанасят удари по складове за оръжия и други военни цели в цяла Сирия, за да предотвратят попадането им в ръцете на бунтовнически групи.

В понеделник израелският министър на отбраната Израел Кац оповести, че войските на са упълномощени да отидат по-далеч и да завземат позиции отвъд тясната наблюдавана от ООН демилитаризирана зона, разделяща окупираните от Израел Голански възвишения и Сирия. Израел възнамерява да упражнява "пълен контрол над буферната зона" и "да установи зона за сигурност, освободена от тежки стратегически оръжия и терористична инфраструктура в южната зона – отвъд буферната зона – за да елиминира потенциалните заплахи за държавата Израел", съобщиха от офиса на Кац в изявление. Войските са търсили скривалища за оръжия, включително химически оръжия, и всякакъв материал, който може да бъде използван при атака срещу Израел, съобщава пред "Вашингтон пост" бивш израелски служител. 

На брифинг за репортери в понеделник израелският външен министър Гидеон Саар призна, че израелските войски могат да достигнат до "миля или две" в Сирия, но подчерта, че операциите ще бъдат "ограничени и временни".

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик обяви, че Силите за наблюдение на ООН за прекратяване на военните действия (UNDOF), разположени в Голанските възвишения, "остават на позиция, изпълнявайки възложената им дейност". Той заяви, че израелските военни са информирали UNDOF, преди да нахлуят в "най-малко три места" в буферната зона. 

В миналото Израел и Сирия често воюваха за спорната граница и нейните възвишения - позиции, желани от армиите заради военностратегическите им предимства. Сирийските сили можеха да гледат на километри навътре в Израел от своята наблюдателна станция на върха на планината Хермон, а пък за Тел Авив се говореше, че може да наблюдава сирийската столица Дамаск от собственото си съоръжение на съседен връх.

Израел превзе Голанските възвишения през 1967 г., след като беше нападнат от Сирия и съседни държави. След войната от Йом Кипур през 1973 г. страните постигнаха споразумение, което създаде буферна зона, наблюдавана от ООН. През 2019 г., противопоставяйки се на широко разпространеното международно мнение, че израелската окупация на района е незаконна, президентът Доналд Тръмп преобърна политиката на САЩ и я призна за израелска територия.

Чък Фрейлих, бивш заместник-съветник по националната сигурност на Израел и чест критик на Нетаняху, заяви, че Израел има ясен отбранителен императив да прибере сирийските военни активи по границата. Ако химическите оръжия, запасите от ракети и самолетите на режима попаднат в неподходящи ръце, те биха могли да представляват заплаха не само за Израел, но и за Йордания и други съседни страни, посочва той. И правителството има защо да гледа скептично на дългосрочните намерения на "Хаят Тахрир ал-Шам", която до 2016 г. бе свързвана с Ал-Кайда. Групата се е дистанцирала от своите джихадистки корени и твърди, че представлява всички сирийци, но все още е вписана като терористична организация от Съединените щати и други правителства.

"Няма много примери терористична група да поеме контрол над цяла държава", изтъква Фрейлих.

Но Кармит Валенси, старша изследователка в Израелския институт за изследване на националната сигурност, твърди, че Израел може да застраши шансовете си за добри отношения с исторически враждебен съсед в полза на краткосрочно повишаване на сигурността.

"За нас ще бъде важно да създадем положителни връзки с общностите в Сирия близо до нашата граница", посочва тя. "Ако временните позиции станат постоянни, това ще ни превърне от потенциален партньор във враг".