Ако "Газпром" не намери начин да извършва плащанията си за транзита на руски газ през България до Сърбия, спазвайки наложените от САЩ санкции на "Газпромбанк", "Булгартрансгаз" ще спре преноса от Нова година.
Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов пред журналисти, цитиран от Медиапул.
Преносният оператор очаква от руския газов гигант да каже как ще извърши плащанията си за декември, които досега ставаха през "Газпромбанк". Ако няма плащане, предоставянето на услугата не може да продължава, заяви министърът.
"Газпромбанк" резервира основната част от капацитета на продължението на газопровода "Турски поток" от Турция до Сърбия до 2039 година. Плащанията са съществени за функционирането на "Булгартрансгаз".
Руската банка обаче бе санкционрана неотдавна.
(Клуб Z припомня, че след неуспешния опит за "Руски поток" - в крайна сметка бе реализиран "Турски поток", който позволи на Москва да изнася синьо гориво към Централна Европа, заобикаляйки Украйна.)
Служебният министър на енергетиката Малинов призова още да не се прави социална политика през енергетиката. Той участва в четвъртото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България. Събитието се провежда в "София тех парк", предаде БТА.
Според Малинов дефинирането на понятието "енергийна бедност" не е задача само на Министерството на енергетиката. По думите му в момента, в който бъде осъзнато, че социална политика не се прави през енергетиката, това ще означава, че е направена една от ключовите стъпки и тогава пълната либерализация на пазара ще бъде по-лесна за реализиране.
Постигането на тази цел минава през по-широк спектър от теми, посочи Малинов. Според него създаването на междуведомствена работна група с всички заинтересовани във връзка с пълната либерализация на енергийния пазар е с естествено място в Министерския съвет (МС), но предложи тя да е съвместна между Комисията по енергетика към Народното събрание и МС.
Ние разчитаме на един работещ парламент и тези мерки, които бъдат изготвени и разработени от работната група, да получат и своята законодателна рамка, която ще даде предвидимост, дългосрочност и ясен и точен хоризонт, каза служебният министър.
По думите му планът за пълна либерализация на енергийния пазар е важен и България трябва да покаже ясен сигнал към партньорите си в Брюксел кога ще стане това. Според него проблемът не е само в липсата на информираност на хората.
Владимир Малинов каза още, че проектите за помпено-акумулиращите водноелектроцентрали (ПАВЕЦ) "Батак" и ПАВЕЦ "Доспат" трябва да се развиват като публично-частно партньорство, защото са финансовоемки.
Той призова и за политическа подкрепа за тези проекти.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни