Министерството на финансите ще се откаже от идеята за въвеждането на данък "Подземни богатства", обяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова пред парламента днес.
Ще се увеличи обаче концесионната такса, за да се компенсират, поне частично, очакваните от това приходи, ще се въведе и еднократна такса, която ще платят добивните компании.
Друга част от приходите в хазната ще дойдат от влизането на България в Шенген, каза още Петкова.
Тя твърди още, че с проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, като припомни, че най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева.
"За вас, казвате нереалистични са приходите - 20 милиарда, ама разходите - 20 милиарда са реалистични. Понеже казвате за заплатите на МВР и МО, само 2 милиарда е ръстът на заплатите на МВР и МО. Всичко друго е в резултат на последните, както казах, три години. Ако по принцип не бъдат подкрепени мерките и съответно останат тези разходни политики, за които вече има приети решения, закони от Народното събрание, остава оценката от макрорамката, която е около 4,5 милиарда, включително и оценката за присъединяването към Шенген. Разликата между 12 милиарда и 4,5 милиарда е 7,5 милиарда, което означава около 3.3% допълнителен дефицит над трите процента”, бе категорична финансовата министърка.
Тя отново предупреди, че разликата между приходи и разходи ще е 18 милиарда лева, а за постигането на 3 процента дефицит, са необходими мерки в размер на 12 милиарда лева.
Според нея в проектобюджета за догодина са заделени достатъчно пари за проекти на общините. Не поредността на внесените проекти ще има значение при финансирането им, а пари ще получават тези общини, които отговарят на всички изисквания.
Освен за парите за общините, депутатите питаха и за изпълнението на бюджета за тази година и дали ще бъде спазено изискването за 3% дефицит в края на периода.
"Да, изпълнението на бюджета ще бъде на 3%, но това е в резултат на усилията, които се полагат, а не в резултат, както е планиран бюджетът, защото една голяма част от разходите - около милиард - не бяха планирани", каза министърката.
Страната ни обаче все още не изпълнявала всички критерии за влизане в еврозоната:
"България все още не изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната. След изпълнение на критериите, тогава, по принцип, ще бъде предприета комуникационна кампания".
Министър Петкова е категорична, че транзитът на руски газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, като това решение се взема от всяка страна.
"Всъщност, природният газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, тоест всяка държава преценява. Не е както беше със суровия петрол с произход от Русия, или внесен от Русия, за който е необходима дерогация. По отношение на природния газ, това е решение на всяка държава откъде ще внася и на каква цена".
Асен Василев: Раздути разходи, особено за заплати
Съпредседателят на "Продължаваме промяната и бивш финансов министър Асен Василев междувременмно коментира пред репортери в парламента:
"Вече има внесен бюджет в Народното събрание, изключително важно е следващата седмица да започне разглеждането му, за да има време да бъде приет, като ще има доста сериозни поправки в него."
Според Василев бюджетът е с изключително раздута разходна част, особено по отношение на заплати в държавната администрация.
Лекари и учители са с по 13-14 % повишаване, има министерства с по 9% увеличение, но и такива с по 60-75%, отбеляза Асен Василев. Днес от трибуната на НС чухме от финансовия министър Людмила Петкова, че има „голям джоб“ за разходи, които се правят с постановление на Министерския съвет, и за които, за разлика от бюджетите от 2021 г., насам не е обявено точно за какво ще отидат, добави съпредседателят на ПП. Като уточни, че там са компенсациите за родители, чиито деца не са приети в детски градини, фонд „Култура“, за научи изследвания. Защо това перо е вдигнато с милиард и шестотин млн. лева спрямо миналата година, какво още е сложено вътре, за да се оправдаят такива огромни разходи, попита Василев.
Още по темата
- Увеличените пари на полицаи и военни идват за сметка на данъчна амнистия и по-висока осигурителна тежест
- Когато се ражда Шенген, у нас залостват още по-здраво границите
- Борисов със заявка: ако Сарафов поиска имунитета на Бориславова, "ще седне да гледа" "кордона" срещу Пеевски
- И Асен Василев не е доволен от бюджета на Министерство на финансите
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни