ГЕРБ и "Демократична България" твърдят, че водят преговори за съставяне на правителство, които обаче са обвити в мъгла. За какво точно се преговаря - днес мъглата разсея леко депутатът от ДБ Божидар Божанов. Във фейсбук публикация той изрежда: промените в Закона за съдебната власт, избор на нов Висш съдебен съвет и на нов главен прокурор. Или както обобщава: за "декапсулация" на прокуратурата.

"Това, което остава в тази ситуация, в която капсулацията на прокуратурата беше провъзгласена за конституционна ценност, е с мерки на законово ниво да постигнем плавно подобрение. Изменения в устройствения и процесуалните закони на съдебната власт, както и избор на нов Висш съдебен съвет, чиято парламентарна квота да поеме ангажимент да декапсулира прокуратурата, доколкото е възможно, вкл. с избора на следващ главен прокурор.

Това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени. В момента, чрез преговорите, търсим такова", написа Божанов.

По думите на Божанов, след като Конституционният съд отмени миналото лято промените в основния закон, които гарантираха съдийска независимост и по-голямо парламентарно влияние върху прокурорската колегия, както и орязване на правомощията на Главния, "единственият начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният - този, който Пеевски ползва - набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините "квота на Пеевски" във Висшия съдебен съвет".

Както е известно ДБ, в партньорство с "Продължаваме промяната", внесе в деловодството на Народното събрание проект за изменения в ЗСВ, които трябва да доведат до прекратяване (или връщане) на процедурата по избора на Борислав Сарафов за обвинител номер едно. Промените трябва да гарантират и че Сарафов няма да се върне като изпълняващ функциите. Същото важи и за председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, чийто мандат изтече, но съдийската колегия в съвета реши да го остави като и.ф. до избора на нов титуляр, какъвто, случайно или не, все не се намира.

И Сарафов, и Чолаков са сочени от години от ДБ за зависими от санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на "Новото начало" Делян Пеевски. Ето защо промените в съдебния закон бяха включени като основна точка в т.нар. санитарен кордон около него.

Засега обаче не е известно какво мисли ГЕРБ за тях, тъй като лидерът й Бойко Борисов отказва да подкрепи "кордона".

Ето цялата публикация на Божанов:

Прокуратура, на която отне 4 години да внесе обвинителен акт по случая "осемте джуджета", и то само срещу вече изчезналия Петьо Еврото, без нито един друг от участвалите в ОПГ-то прокурори и следователи, и това под ръководството на двама главни прокурори, не може да бъде кредитирана с доверие, че ще се занимава обективно с разкриване на корупция.

Явно, освен прекалено централизирана, е и прекалено капсулирана и мръсните тайни остават заровени между редовете на прокурорските актове.
Наскоро Йонко Грозев (бивш съдия в ЕСПЧ) в подкаста на ИПВ каза, че в такива случаи - на пълна капсулация до степен на омерта - единственото трайно решение е демократичният контрол. Това опитахме да направим с промените в Конституцията, като увеличихме парламентарната квота в прокурорския съвет. За съжаление това беше отменено, вероятно под влиянията от следващия абзац.

Така единственият начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният - този, който Пеевски ползва - набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините "квота на Пеевски" във Висшия съдебен съвет.

Това, което остава в тази ситуация, в която капсулацията на прокуратурата беше провъзгласена за конституционна ценност, е с мерки на законово ниво да постигнем плавно подобрение. Изменения в устройствения и процесуалните закони на съдебната власт, както и избор на нов Висш съдебен съвет, чиято парламентарна квота да поеме ангажимент да декапсулира прокуратурата, доколкото е възможно, вкл. с избора на следващ главен прокурор.

Това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени. В момента, чрез преговорите, търсим такова.

Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимни влияния.