Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да ѝ бъде наложена глоба.

Това заяви говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега програма за проверка на факти с доверени партньори и да я замени със система, подобна на използваната в социалната мрежа X.

Рение допълни, че преди да бъде разгърната нова политика, която би имала критично отражение в ЕС, големите платформи трябва да направят анализ на риска и да го изпратят на Комисията.

“Актът за цифровите услуги се прилага в ЕС и работата на проверителите на факти в Общността се основава на високи етични и професионални стандарти, които гарантират тяхната независимост. Работата с тях може да се смята за ефективен начин за омекотяване на системни рискове от големите платформи като дезинформация намеса в изборния процес и граждански дискурс“, посочи говорителюят.

Той бе категоричен, че работата на фактчекърите в ЕС ще продължи.

Предупреждение от германския регулатор

По-рано днес германският регулаторен орган вече отправи сериозно предупреждение към Meta, след като компанията обяви намерението си да прекрати използването на външни фактчекинг услуги в Европа.

Клаус Мюлер, ръководител на Федералната мрежова агенция, заяви, че подобен ход може да доведе до санкции срещу технологичния гигант.

"Според Закона за цифровите услуги (DSA) сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от санкции намалява, ако го правят в ЕС", написа Мюлер в социалната мрежа X.