„Демокрация, права и свободи“ (ДПС-Доган) вероятно ще се уреди със свои хора като зам.-министри, областни и зам.-областни управители. Това прозира зад разпространеното днес споразумение за бъдещото управление, което ще е коалиция между ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“ (ИТН) с подкрепата на формацията около Ахмед Доган.

Към споразумението, което е 11 страници, има специално малко приложение (страница и нещо), което регламентира принципите, на които се базира подкрепата на „Демокрация, права и свободи“.

Пай във втория ешелон за ДПС-Доган

Един от текстовете в основния документ предвижда:

„При определянето на заместник-министри, областни управители и заместник-областни управители се търси широко съгласие в парламентарното мнозинство, сформирано за избор на правителство от 51-вото Народно съгласие, като не се прилага квотен принцип. Следва се принципът на споделената отговорност, като се търси представителство на страните в политическите кабинети на всеки министър.“

Това означава, че съответните позиции би следвало да се съгласуват с ДПС-Доган. Неофициално, депутат от формацията коментира пред Клуб Z, че ще могат да лансират свои хора на съответните ръководни постове в политическите кабинети и в областните управи.

Мярката предполага и по-голям контрол дали лица, свързани с ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, няма да бъдат инсталирани без съгласието на фракцията на Доган.

Изричен „санитарен кордон“ по отношение на Пеевски обаче не е разписан, както изискваше „Демократична България“, когато участваше в преговорите, от които впоследствие отпадна.

Балансиран бюджет, промени в Изборния кодекс

"Стремеж към балансиран бюджет" е друг интересен момент, записан в споразумението. Това означава стремеж поне към по-ниски дефицити на бюджета.

Документът предвижда и пълен четиригодишен мандат на управление.

Като цяло текстовете в споразумението имат по-скоро декларативен характер и липсва конкретика.

Такава може да се намери в частта за промените в Изборния кодекс. Премахване на т.нар „мъртви души“ от изборните списъци и въвеждане на преброителни центрове са сред мерките, предвидено от бъдещите управляващи.

Войната в Украйна

Как е решен конфликтът в позициите за войната на Русия срещу Украйна?

„Ангажираност към мира и архитектурата за сигурност в Европа, поддържайки подкрепата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Продължаване на помощта и дипломатическите усилия за насърчаване на диалога. Подкрепа на усилията за предоставяне на надеждни гаранции за сигурността на Украйна в съответствие с международното право“, пише в споразумението.

Това може да означава продължаване на военно-техническата помощ за Украйна според решенията на предишните Народни събрания. Но може да се предвижда и само хуманитарна подкрепа. Това вероятно е било договорено само устно между ГЕРБ, БСП и ИТН.

Назначения в регулаторите

В срок до 30 дни страните (ГЕРБ, БСП и ИТН – само те са страни по споразумението) изготвят и подписват хронограма за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изтекъл мандат следва да бъдат попълнени в рамките на една година, което е друг съществен момент.

Формациите са съгласни заедно да полагат усилие за разширяване на подкрепата за съвместните им политики, като се изключват антиевропейски партии, предвижда още документът.

Съвет за съвместно управление

Решенията в коалицията ще се взимат от Съвет за съвместно управление (ССУ).

Той ще включва по трима представители от ГЕРБ, БСП и ИТН. В заседанията е предвидено да участват и двама представители на ДПС-Доган, но не се разбира каква ще е точно тяхната роля и дали ще имат право на глас.

„Решенията се вземат чрез консенсус. При липса на консенсус въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение. Вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение“, пише още там.

ССУ трябва да има редовни заседания – веднъж на всеки две седмици, но може да се събира и извънредно. В тях ще могат да участват и министри или експерти по конкретни въпроси според нуждата.

Съгласуване на законодателството

Законопроектите на Министерския съвет ще се внасят в Народното събрание след предварително съгласуване между страните.

При планирани освобождавания и назначения на ръководители и заместник-ръководители на второстепенни разпоредители с бюджет и публични предприятия предварително и едновременно се информират министър-председателят и вицепремиерите, които са представители на трите формации – ГЕРБ, БСП и ИТН.

„Всички решения и действия във връзка с осигуряване на допълнителна подкрепа до 160 гласа, където това се изисква от Конституцията, се извършват съвместно. Парламентарните групи, чията подкрепа ще се търси за постигане на изискуемото мнозинство се определят с единодушно решение на страните“, пише още в споразумението. Това касае избора на членове на Висшия съдебен съвет, Инспектората към Висшия съдебен съвет и др. Тук е важно да се наблюдава дали ще бъдат одобрявани кандидати, издигани от ДПС-Ново начало.