Бъдещето на основната агенция за чуждестранна помощ на правителството на САЩ е поставено на карта. Администрацията на Доналд Тръмп замрази за 90 дни Американската агенция за международно развитие (USAID) и обяви намерение да я превърне в клон на Държавния департамент, като главната цел е значително да се намали финансирането и работната й сила. Премахването на самостоятелната агенция може да окаже дълбоко въздействие върху американските хуманитарни програми по света и да отслаби меката сила, с която Вашингтон поддържа своята лидерска роля на международната сцена.

Ето защо: 

Какво е USAID?

USAID е създадена в началото на 60-те години на миналия век, за да администрира програми за хуманитарна помощ от името на правителството на САЩ по света. В нея работят около 10 000 души, две трети от които - в чужбина. Има бази в повече от 60 страни и развива дейност в десетки други. По-голямата част от работата на терен обаче се извършва от други организации, които са финансирани от USAID.

Обхватът на дейностите, които извършва, е мащабен. Например, USAID не само осигурява храна в страни, където милиони гладуват, но и провежда анализи в кои региони може да възникне недостиг на храна, за да предотврати възникването на продоволствени кризи. Голяма част от бюджета на USAID се изразходва за здравни програми, като предлагането на ваксинации срещу детски паралич в страни, където болестта все още е масово разпространена и помага за спиране на разпространението на вируси, които имат потенциал да предизвикат пандемия. 

От 2022 г. насам USAID е инвестирала милиарди долари в Украйна. С тях са финансирани храна и медикаменти на бедстващите украинци, генератори за училища и болници, програми за премахване на мини и много други инициативи.

Защо Мъск и Тръмп искат да премахнат USAID?

От месеци Илон Мъск обещава, че ще ореже надутата бюрокрация и ще спести трилиони на американския данъкоплатец (нищо, че не заема административна позиция в кабинета на Тръмп бел. ред.). Може би унищожаването на USAID поглъща прекалено много средства? Нищо подобно, през 2024 г. БВП на Америка достигна 29,17 трилиона долара. Бюджетът на USAID - 43,4 млрд. долара (или 0,15% от общата сума).

Истината е, че премахването на агенцията вероятно би се радвало на обществена подкрепа. Проучванията на общественото мнение отдавна показват, че американските гласоподаватели подкрепят намаляването на разходите за чуждестранна помощ. В изследванията на Чикагския съвет по глобални въпроси от 70-те години на миналия век насам е видно, че мнозинството от американците искат Вашингтон да инвестира много повече в образование, инфраструктура и социални услуги за сметка на военната и икономическата помощ за други държави. Тази помощ, разбира се, въпреки че не се харесва на голяма част от американските граждани, отразява осъзнатия интерес на Америка да инвестира в солидната си мрежа от западни съюзници и да развива връзки с Глобалния юг, вместо да отстъпва мястото на съперници като Русия и Китай. 

Това схващане обаче не се вписва в трансакционния подход на Тръмп за водене на външна политика. Той описа висшите й служители като "радикални лунатици". Мъск е дори по-краен - в поредица от постове в Х милиардерът определи агенцията като "престъпна организация". Напрежението между Белия дом и USAID ескалира през уикенда, когато служители, изпълняващи нарежданията на Мъск, се оплакаха, че им е отказан достъп до защитени финансови данни в централата на агенцията. Две високопоставени лица в сферата на сигурността, попречили на частните граждани да достигнат до информацията, бяха отстранени. Впоследствие уебсайтът на USAID излезе офлайн, а на служителите й бе наредено да останат по домовете си в понеделник.

По-късно през деня пък държавният секретар Марко Рубио обвини ръководството на USAID в "неподчинение" и се провъзгласи за "действащ ръководител". Той добави, че "много функции", изпълнявани от агенцията, ще останат, но че разходите "трябва да бъдат съобразени с националния интерес".

Може ли Доналд Тръмп да закрие USAID?

Белият дом има значително влияние върху USAID, но до определна степен. USAID възниква, след като Конгресът приема Закона за чуждестранна помощ през 1961 г. Той упълномощава създаването на правителствена агенция, натоварена със задачата да администрира разходите в чужбина. Малко след това тогавашният президент Джон Ф. Кенеди създава USAID с изпълнителна заповед. Друг закон, приет през 1998 г., потвърждава статута на USAID като самостоятелна агенция. Накратко, това означава, че Тръмп не може просто да премахне USAID, като подпише изпълнителна заповед и всеки опит да го направи почти сигурно ще се изправи пред сериозни предизвикателства в съдилищата и Конгреса.

Президентът може да извършва кадрови промени. Но пълното затваряне на USAID вероятно ще изисква акт на Конгреса - където Републиканската партия разполага с минимално мнозинство и в двете камари.

Какво би било въздействието от затварянето на USAID?

Ефектите ще са глобални. След като беше обявено 90-дневното замразяване на разходите в чужбина, Рубио подчерта, че "всеки долар" трябва да бъде "оправдан" с доказателства, че прави Америка по-сигурна, по-силна и по-просперираща. Представители на Демократическата партия подчертаха, че дори временното замразяване на USAID застрашава националната сигурност на САЩ. И предупрежденията им имат основания дори в тесния кръгозор на т.нар. доктрина Америка на първо място - по данни на Би Би Си USAID плаща заплатите на надзиратели в сирийски затвори, в които са помещавани хиляди бойци на Ислямска държава.