Групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" предлага държавните служители да започнат постепенно да плащат своя осигурителен дял за пенсия и здраве и така най-накрая статутът им да бъде изравнен с този на всички останали работещи в частния сектор. Това става през предложение за промени в Кодекса за социално осигуряване. 

Припомняме, че към момента държавните служители не плащат лична вноска за осигуровки, а тя се плаща единствено от държавата. В частния случай осигуровките се разпределят между работодателя и работника в съотношение 60:40. Никоя власт до момента не посмя да промени това абсурдно положение заради скритата политическа и електорална сила на администрацията. 

По същество - предложението за промени казва, че през тази година трябва да се въведе лична вноска, която да е 7% от общия размер на осигурителните вноски. Така осигуровките ще се делят в съотношение 93:7 между бюджета и служителя. В следващите години съотношението следва плавно да се променя, докато през 2030 г. достигне това на всички останали работещи - 60:40. За следващата година се предвижда съотношението да е 86:14.

На практика промените засягат почти всички категории държавни служители, включително тези от сектор "Сигурност", както и тези, работещи в Съдебната система.

Все още не е ясно как ще реагират другите парламентарни партии на предложението, но то идва в логичен момент, в който страната се тресе от притеснения за това дали ще може да успее да влезе в критериите за максимален допустим дефицит в бюджета за тази година. Ако подобно предложение бъде прието, то ще бъде облекчение за хазната. 

Проблемът - обикновено не се правят данъчно-осигурителни промени по средата на годината, заради очакването за предвидимост на законодателството. То обаче е важно за бизнеса и бизнес плановете му, а тук говорим за работодател държавата.