"Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете. Което на пръв прочит означава, че или има готови кандидати, или се прави опит за формално провеждане на тази процедура."

Това мнение изрази в интервю за БНР Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на Висшият съдебен съвет, един от малкото опозиционни на мнозинството във съвета гласове.  

Както е известно, новата тройна коалиция пришпори в парламента редица процедури по смяна на контролни и регулаторни органи, сред тях и за избора на квотата на Народното събрание от 11 души във ВСС, нов Инспекторат към ВСС, конституционен съдия.

Дишева обаче постави под съмнение и честността в избора и на професионалната квота, като припомни как при предходния провел се избор се оказа, че стотици съдии са гласували от един и същ IP адрес и то в почивен ден. 

"Имаше сериозни съмнения с опитите за подаване на гласове повече от 200 пъти (или 200 души) в сградата на ВАС. (…) Съдът реши, че няма достатъчно данни за отмяна на избора", припомни членът на ВСС.

И посочи също така, че Съветът трябва да разгледа възможността изборът на професионалната квота този път да се осъществи с хартиена бюлетина.

"Основният текст в ЗСВ е за гласуване с хартиена бюлетина. Има текст, който посочва, че може да има електронно гласуване. Въпросът е каква преценка ще направи ВСС за сега съществуващата система или за друга. 2500 души е избирателното тяло на съдиите, гласуват и 2200-2300 прокурори. Това не би трябвало да бъде процедура, която да се провежда месеци наред. Такова обсъждане ще се направи във ВСС", заяви Дишева.

Макар да изрази надежда изборът на нови членове на ВСС от съдийската квота да не е предизвестен, тя все пак посочи: 

"Съдиите не че се умориха, а се обезвериха. Това е много по-страшно от умората."

На въпрос възможно ли е ВСС да изчака, за да види дали процедурата в парламента ще се задвижи, тъй като има съмнения, че 160 депутатски гласа могат да бъдат събрани за избора на парламентарната квота, Дишева посочи, че няма причина това да се случва. Но ВСС в действителност е в изчаквателен режим, посочи още тя, визирайки факта, че партийната и професионалната квоти встъпват заедно в длъжност.

По случая с несъстоялото се изслушване на съдия Мирослав Петров, който бе атакуван от държавното обвинение по казуса за отнемането на автомобила на Ивайло Цветков-Нойзи, Дишева нарече "разочароващо" това, че не се е събрал кворум в съдийската колегия, за да бъде изслушан Петров. Съдията се оплака от оказван му натиск.

"Един съдия се оплаква пред кадровия си орган, че се чувства застрашен и усеща опити за оказване на влияние върху неговото вътрешно убеждение. Имаме задължение да се погрижим за независимостта на съдията и да кажем има ли той право да решава едно дело по своето вътрешно убеждение и по доказателствата", посочи Дишева.