Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе единната европейска валута от 1 януари 2026 г.

Това заявиха за Клуб Z източници от Брюксел.

За да се случи това, страните членки (Съветът) на ЕС трябва да вземат решение и се очаква това да се случи през лятото, допълниха нашите събеседници.

България вече изрази намерение да поиска извънреден конвергентен доклад за изпълнението на критериите за еврозоната. Премиерът Росен Желязков заяви, че това ще се случи след заседанието на Еврогрупата на 17 февруари. Причината е, че такива доклади се изготвят веднъж на две години, а 2025 г. се пада „нулева“. Те се пишат от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ).

От Брюксел потвърдиха, че на тази среща новото българско правителство и новият финансов министър (Теменужка Петкова – б.р.) имат амбицията да информират колегите си от еврозоната за това как страната ни изпълнява критериите.

На самото заседание обаче няма да бъде взето решение за присъединяването на България към еврозоната, изтъкнаха от Брюксел. Няма и краен срок за оценка за готовността ни. При всички положения трябва да се изчака оценката на Евростат, която ще излезе напролет.

Ако през лятото бъде взето положително решение от Съвета, ще разполагаме с няколко месеца за подготовка.

Събеседниците ни са оптимисти. Според тях не би имало никакъв смисъл България да поиска конвергентен доклад, ако не е сигурна, че нещата са наред.

Според доклада от 2024 г. страната ни изпълнява три от четирите критерия за влизане в еврозоната – за стабилни и устойчиви публични финанси, за стабилност на валутните курсове и за дългосрочни лихвени проценти.

Не покриваме единствено условията за ценова стабилност.