"Ще работи ли българското правителство за активна роля на България в изграждането на новата система на сигурност в Европа?

Къде ни позиционира започналата надпревара между президента Радев и други политически лидери за това първи да вземат завоя в актуалната международна политическа конюнктура.

Самонавеждането ще ни доведе единствено до маргинализация и изолация."

Това се казва в декларация на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България", посветена на събитията около Украйна, втвърдяването на тона на САЩ към нея и към Европейския съюз за сметка на този към Москва и неясните послания и позиции на българското правителство и партийните лидери, които го представляват в парламента, клонящи към Доналд Тръмп и оттегляне на подкрепата за нападнатата от Путин страна. 

От обединението виждат "значителен риск за това България да попадне в групата на страните като Унгария и Словакия", като се позовават на факта, че България не бе сред страните от ЕС, поканени на първата среща в Париж от президента Еманюел Макрон, след като Щатите атакуваха ЕС и го изключиха от преговорния процес (заедно със самата Украйна) с Путин. Страната ни се включи вчера онлайн, на втората среща, чрез премиера Росен Желязков, като излязлото от правителствената пресслужба кратко съобщение от нея бе, че "съдбата на една държава не може да се решава без нейното участие на преговорната маса" и че "Европа е естествен съюзник на САЩ и като такъв е задължително да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна".

Заявката на Желязков е била и че "ЕС трябва да остане единен и предвидим в цялостната си подкрепа за Украйна".

"Дотогава, докато премиерът говори наистина за "единен" и "предвидим" Европейски съюз, а лидерът на ГЕРБ е силно притеснен, че в Украйна не се провеждат избори, ние сме по-скоро песимисти за това, което предстои да се случи. Надявам се правителството да ни изненада, защото нашето място е в Европа и ние трябва да го пазим", коментират в декларацията си от ПП-ДБ.

Ето и пълния й текст:

Последната седмица изправи Европа пред сериозни предизвикателства. Всичко се променя с часове, а коментарите и мненията се свеждат до крайности. Разпалването на страхове, което е запазена марка на пропагандната машина на Кремъл, се експлоатира безогледно. Това, което е важно в момента, е да успеем да се изолираме от шума и да успеем да се съсредоточим над истински важните за България неща.

Всички чухме съвместната декларация на 8-те северни държави, изразяващи пълна солидарност с Украйна. Чухме и посланията на страните, които бяха поканени от президента Макрон в понеделник на първата среща в Париж. Снощи правителствената пресслужба разпространи изказването на премиера Желязков, който взе участие във втората среща чрез видео връзка. 

Какво означава това? В най-добрия случай, че България не е припозната като член на Съюза, който е в състояние съдържателно да допринесе за намирането на изход от ситуацията, в която в момента се намира Европа. А в най-лошия случай, че съществува значителен риск за това България да попадне в групата на страните като Унгария и Словакия (про Кремъл настроени, б.р.). Сами си отговорете на въпроса къде ни позиционира започналата надпревара между президента Радев и други политически лидери за това първи да вземат завоя в актуалната международна политическа конюнктура. 

Друг въпрос обаче е най-важен. Ще работи ли българското правителство за активна роля на България в изграждането на новата система на сигурност в Европа? Ще работи ли българското правителство активно в изграждането на новата архитектура на сигурност на европейските държави. Другият вариант е да се снишим. 

Дотогава, докато премиерът говори наистина за „единен“ и „предвидим“ Европейски съюз, а лидерът на ГЕРБ е силно притеснен, че в Украйна не се провеждат избори, ние сме по-скоро песимисти за това, което предстои да се случи. Надявам се правителството да ни изненада, защото нашето място е в Европа и ние трябва да го пазим. Самонавеждането ще ни доведе единствено до маргинализация и изолация, а това значи по-малко сигурност за българските граждани. Това значи по-малко икономика за българския бизнес. 

Важно е да отчетем, че Европа трябва да бъде на масата на преговорите за Украйна. Тя го заслужава исторически, политически и съдържателно. Съдържателно най-малко заради техническия аргумент, че Европа има инструмент за натиск в тези преговори – това са замразените руски активи, на стойност над 200 млрд. евро. 

Позволете ми да кажа и няколко думи, защото намирам за редно да поохладим еуфорията, която се разразява в определени политически лагери.

В момента за Европа ситуацията изглежда тежка. Трудностите обаче са и възможност. Посоката за нас е ясна – бърза интеграция в сферата на отбраната и създаване на мощен военен съюз, който да гарантира сигурността на континента. Бъдете уверени, че Европа е достатъчно силна за това. Европа е достатъчно силна да застане дори и сама зад Украйна. 

Моралните и политически основи, които свързват САЩ и Европа вече повече от 80 години, не могат да бъдат разрушени за една седмица от един лидер и неговата администрация. Алиансът е тази колективна система за отбрана, благодарение на която демокрациите от двете страни на Атлантика защитават от външни опасности своите общества, основани на ценности от икономическата и политическата свобода. Именно затова, символично под Вашингтонския договор стои подписа на Шуман, който е един от бащите на европейското обединение. Това обединение, което даде просперитет и мир на Европа. България трябва да участва в него. България трябва да участва в този мир.