След промяна в реториката следва промяна и в дипломацията. САЩ коренно промениха политиката си спрямо Русия в ООН, като изненадващо обявиха, че ще внесат контрарезолюция на предложената от европейските държави, осъждаща Москва като агресор. Всяка година в деня на нападението на Русия над Украйна страните от ООН гласуват резолюция, която призовава Русия да оттегли армията си от териториите на Украйна.

Този път САЩ не само няма да подкрепят тази резолюция, а са внесли свое контрапредложение.

Предложеният от САЩ проект за резолюция в Общото събрание на ООН ще бъде представен преди третата годишнина от руското нахлуване в Украйна. Американският външен министър Марко Рубио предварително се е опитал да събере подкрепа за текста от страна на страните-членки на ООН.

Документът не посочва изрично Москва като агресор и не изисква изтегляне на руските войски от украинска територия. За разлика от предишните резолюции, предложени и подкрепени от Вашингтон, този проект не съдържа критика към Русия.

Новите карти в геополитическата игра

Документът, озаглавен "Пътят към мира", призовава за "бързо прекратяване на конфликта" в Украйна и изразява съжаление за загубата на човешки животи в тази война.

Той е смятан за контрапредложение на текста, подкрепящ Киев, който Украйна и представителите на ЕС бяха изготвили. Този текст трябваше да бъде подложен на гласуване в понеделник пред най-големия орган на ООН. Още в петък се очакваше изявление от САЩ по този въпрос, но то бе забавено.

Контрапредложение на ЕС и Украйна

Текстът от САЩ е възприеман като потенциална ескалация. Западни дипломати се опасяват, че той може да бъде първа стъпка към дълбокото сближаване на президента на САЩ Доналд Тръмп с руския президент Владимир Путин. Като отношение към новия подход на американската администрация, руският представител в ООН, Василий Небензя, приветства решението като "добър ход". Западни дипломати обаче изразиха голямо притеснение.

САЩ вече се противопоставиха на окачествяването на Русия като "агресор" в изявление на Г-7 по случай третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Реакцията на Европа спрямо плановете на Тръмп за Украйна

След изказванията на Тръмп срещу президента Зеленски, Европа и Украйна работят върху свои планове, които да контрират новата линия на САЩ. В последно време Тръмп е изострил реториката си спрямо Украйна и видимо се сближи с руския президент Владимир Путин. Той определи украинския президент Володимир Зеленски като "диктатор" и обвини Киев за започването на войната, като започна разговори за мир с Русия в отсъствието на Украйна.

В интервю за Fox News в петък Тръмп обаче призна, че Русия е агресорът в конфликта с Украйна.

"Те бяха нападнати от някой много по-голям и много по-силен, което е нещо лошо и не се прави", заяви той.