
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио увери днес съюзниците в НАТО в ангажимента на страната му към алианса, но ги предупреди, че те трябва да инвестират повече в отбранителните си способности.
Рубио говори пред журналисти на среща на външните министри на НАТО в Брюксел, ден след като президентът Доналд Тръмп наказа най-близките европейски съюзници на САЩ с 20-процентови мита върху целия им износ за Америка. Той се опита да успокои съюзниците след по-раншните безпрецедентни закани на Тръмп да анексира Гренландия и Канада.
"Той не е против НАТО", каза Рубио за Тръмп. "Той е против НАТО, която няма способностите".
Рубио нарече тревогата на европейците от шоковата реторика на американския президент “неоправдана истерия”.
“Ние искаме НАТО да бъде силна и жизнеспособна”, увери той, добавяйки, че за целта алиансът трябва да изгражда нови способности.
“Ние също имаме наши собствени нужди, но приоритизираме отбраната”, каза Рубио.
Тръмп настоява съюзниците в НАТО да харчат за отбрана 5% от БВП, докато осем от тях (Италия, Канада, Испания, Португалия, Белгия, Люксембург, Хърватия и Словения) още не са достигнали целта от 2%, която алиансът преди десет години си постави да постигне през 2024 г.
Повечето от съюзниците смятат целта от 5% за нереалистична и говорят за разходи в рамките на 3% от БВП.
Доверието им в НАТО беше разклатено както от изказванията на Тръмп за Гренландия (автономна датска територия) и Канада, така и от опита му да се договори с руския президент Владимир Путин за примирие в Украйна зад гърба на европейците и Киев, да унижи украинския президент Володимир Зеленски и да вмени на страната му вина за руската агресия и от спирането на американската военна помощ за Украйна.
"Ясно заявихме, че оставаме в НАТО и подкрепяме алианса, искаме НАТО да бъде силна и по-жизнена, да има повече способности", каза Рубио. "САЩ са в НАТО и активни, както винаги. Истерията в медиите, включително в САЩ, е неоправдана", добави той по повод спекулациите за възможно оттегляне на САЩ от алианса.
"Богатите държави са способни да направят повече", добави той за разходите за отбрана.
Рубио заяви, че събитията от последните години и новата война в Европа показват необходимостта западните съюзници да разполагат с мощна сила за сдържане. Той посочи, че всяка от държавите в НАТО трябва да вдигне разходите си за отбранадо пет процента от БВП, включително САЩ, но че никой не очаква това да стане за една година.
Мисията на Рубио е да подготви съюзниците за срещата на върха на НАТО в Хага, Нидерлания през юни. Тръмп очаква тя да стане негов персонален успех, пише днес базираният в брюксел сайт за европейска политика La Matinale Eurpéenne. Според публикацията американският президент лично е заявил това на генералния секретар на НАТО Марк Рюте по време на дългата им среща във Вашингтон по-рано тази година.
La Matinale посочва и че САЩ възнамеряват да изтеглят от Европа своите конвенционални сили, наброяващи близо 100 000 военни, но да запазят ядрените оръжия, разположени на Стария континент, което означава, че главнокомандващият европейските сили на НАТО в Европа ще продължава да бъде висш американски офицер.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни