
Общото състояние на 500-те най-богати хора в света се сви с 208 млрд. долара в четвъртък, след като обявените от американския президент Доналд Тръмп всеобхватни мита доведоха до срив на световните пазари, съобщава Bloomberg, цитирана от Investor.
Спадът е четвъртото по големина еднодневно понижение в 13-годишната история на индекса на милиардерите на Bloomberg и най-големият от разгара на пандемията от COVID-19 насам.
Повече от половината от лицата, проследявани от индекса на милиардерите на Bloomberg, отбелязаха спад в състоянието си, като средният е в размер на 3,3%. Милиардерите в САЩ са сред най-засегнатите, като водещи са Марк Зукърбърг от Meta Platforms и Джеф Безос от Amazon.com.

Карлос Слим, най-богатият човек в Мексико, е сред малката група милиардери извън САЩ, които избегнаха въздействието на митата. Акциите на мексиканската Bolsa поскъпнаха с 0,5%, след като страната беше изключена от списъка на Белия дом с реципрочни мита, което повиши нетното състояние на Слим с около 4% до 85,5 млрд. долара. Близкият изток е единственият регион, в който включените в индекса на милиардерите на Bloomberg постигнаха нетни печалби за деня.
Ето и някои от най-големите губещи през деня:
Марк Зукърбърг
Основателят на Meta е най-големият губещ в доларово изражение, като 9-процентният спад на акциите на компанията за социални медии струва на главния ѝ изпълнителен директор 17,9 млрд. долара, или около 9% от богатството му. От Нова година до средата на февруари Meta беше изключителният победител сред компаниите от Великолепната седморка – технологичните акции с мегаголяма капитализация, като в продължение на почти месец наред бележеше ръст, увеличавайки пазарната си стойност с над 350 млрд. долара. От средата на февруари насам обаче акциите се сриват с около 28%.
Джеф Безос
Акциите на Amazon поевтиняха с 9% в четвъртък, което е най-големият им ценови спад от април 2022 г. насам. Това струваше на основателя на технологичния гигант 15,9 млрд. долара от личното му богатство. Цената на акциите на компанията се е понижила с повече от 25% спрямо февруарския си връх.
Илон Мъск
Главният изпълнителен директор на Tesla е загубил 110 млрд. долара досега през тази година – включително 11 млрд. долара в четвъртък – тъй като изоставащите доставки и противоречивата му роля на "цар по ефективността" на Тръмп сринаха акциите на производителя на електромобили. В началото на седмицата нещата изглеждаха оптимистични. Тъй като Tesla произвежда голяма част от автомобилите си в САЩ, митата биха могли да имат по-малък ефект върху компанията, отколкото върху чуждестранните партньори. Акциите на Tesla поскъпнаха и поради съобщенията, че Мъск скоро ще се оттегли от работата си в правителството, за да се фокусира отново върху фирмата. Въпреки това акциите поевтиняха с 5,5% в четвъртък след обявяването на митата.
Ернест Гарсия III
Богатството на главния изпълнителен директор на Carvana се срина с 1,4 млрд. долара, след като акциите на продавача на употребявани автомобили загубиха 20%. Книжата на компанията бяха поскъпнали с над 425% за 12-те месеца до 14 февруари, но оттогава поевтиняват с 36%.
Тоби Лютке
Съоснователят и главен изпълнителен директор на канадската компания за електронна търговия Shopify загуби 1,5 млрд. долара, или 17% от състоянието си. Акциите на Shopify, която генерира голяма част от приходите си от продажби на вносни стоки, поевтиняха с 20% в Торонто, а индексът S&P/TSX Composite претърпя най-лошия си ден от март 2020 г. насам.
Бернар Арно
Европейският съюз се готви за ново мито от 20% върху вноса на всички продукти, предназначени за САЩ, което се очаква да навреди на износа на алкохол и луксозни стоки, наред с други неща. Акциите на LVMH – конгломератът на Арно, който притежава марки като Christian Dior, Bulgari и Loro Piana, поевтиняха в Париж, изтривайки 6 млрд. долара от нетното състояние на най-богатия човек в Европа.
Джан Цунюен
Основателят на китайския производител на обувки Huali Industrial Group загуби 1,2 млрд. долара, или 13% от състоянието си, тъй като допълнителните 34% мита на Тръмп срещу вноса от Китай доведоха до рязък ценови спад на акциите на компанията. Производителите на обувки, базирани в САЩ и Европа, също усетиха болката: цените на книжата на Nike, Lululemon Athletica и Adidas, които имат значителни производствени мощности в Югоизточна Азия, спаднаха с двуцифрени стойности.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни