
Кметът на Русе Пенчо Милков за втори път е превишил правомощията си, прескачайки общинския съвет, за да облагодетелства частно дружество на бизнесмена Христо Крушарски при ползването на гражданското летище край града.
Противозаконните действия на Пенчо Милков отново работят в полза само на "Еърпорт Русе" ООД - фирмата, която преди две години, по предложение на кмета и без търг и конкурс, придоби Летище Русе за безвъзмездно десетгодишно ползване. Тогава, в нарушение на поне три закона, общинското летище беше предоставено на частното дружеството срещу обещания за възстановяване на редовните пътнически полети. Ангажиментът на дружеството за разитие на гражданското летище не е спазен и до днес, но пък Милков пак е прескочил местния парламент, за да удължи срока, в който "Еърпорт Русе" трябва да представи визията си - вместо да прекрати договора.

Това разказва Фондация "Антиорупционен фонд" (АКФ) в нова публикация по темата.
По-рано тази година разследване на АКФ разкри, че поетите от дружеството задължения за инфраструктурни подобрения и административни стъпки не са изпълнени в предвидения в договора 2-годишен срок. В същото време летището се ползва, но не с цел превоз на пътници. Публично известно е, че единият от съдружниците в „Еърпорт Русе“ - „Стройпроект” ЕООД, собственост на Крушарски, използва Летище Русе за полети с цел защита от градушки по договор с Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ на стойност 25,8 млн. лв.
През февруари общинският съвет в Русе отхвърли предложението на Милков „Еърпорт Русе“ да получи 12 месеца отсрочка, в които да изготви генерален план за развитие на летището и да изпълни другите си задължения по договора. На следващото заседание на местния парламент, на 27 март, Милков е уведомил с писмо общинските съветници, че въпреки тяхното решение е дал еднолично на дружеството отсрочка от още шест месеца, разказва АКФ.

Според правния екип на фондацията, действията на Милков представляват незаконосъобразен опит за заобикаляне на Общинския съвет в нарушение на Закона за общинската собственост и Закона за местното самоуправление и местната администрация.
"Общинският съвет ръководи и контролира придобиването, управлението и разпореждането с общинска собственост. С това си действие Пенчо Милков прекрачва своите правомощия, опитвайки се да осуети прекратяването на договора", каза Лора Геогиева, старши правен експерт на АКФ.
"Нещо повече, общинските съветници дори не са били предварително уведомени за предприетото от кмета - те научават постфактум, след като инвеститорът е вече уведомен", допълни Георгиева

Според писмото, с действията си Милков цели да подпомогне „Еърпорт Русе“ да изпълни задълженията си за инвестиции в Летище Русе. На практика обаче новата отсрочка обслужва „Стройпроект” ЕООД, чийто договор по обществената поръчка за борба с градушките изтича в края на октомври тази година.
В писмото си до „Еърпорт Русе“ Милков се позовава на чл. 87 от Закона за задълженията и договорите: "Когато длъжникът по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален.".
Според Георгиева обаче това може да се направи единствено при хипотезата, че в договора между общината и “Еърпорт Русе” не е посочен ред, по който той може да бъде разтрогнат. Случаят с Летище Русе обаче не е такъв. Редът за прекратяване поради виновно незизпълнение е ясно регламентиран в договора и той е „едностранно, без предизвестие“, поради което общата разпоредба на чл.87 ал.1 от ЗЗД е неприложима.

„При първия си опит, точно преди месец, да удължи срока на договора Милков поиска да бъде упълномощен от общинските съветници да сключи анекс. Това е законовият ред, по който трябва да се мине“, каза Георгиева. - „И тъй като през февруари предложението му към общинския съвет беше отхвърлено, би следвало Милков да пристъпи към прекратяване на договора по предвидения в него ред, а не да търси алтернативни варианти, които нарушават и закона, и договора, и са в разрез с решението на общинския съвет от 27 февруари“.
“Антикорупционен фонд” е изпратил въпроси до кмета на Русе още миналата седмица, но до този момент отговори не са получени. Няма и публично заявен интерес от авиокомпании, които да поддържат редовна самолетна линия от и до Русе. За да заработи като търговско летището край село Щръклево се нуждае и от лицензиран летищен оператор, какъвто към момента “Еърпорт Русе” ООД не е.
По информация на БНР от 29.03. Христо Крушарски предстои да премести самолетите си против градушки от Летище Русе на Летище Горна Оряховица, откъдето да продължи да изпълнява договора си с Агенцията по градушки.
За да се избегнат всякакви възможности за заобикаляне на закона, АКФ призовава русенският общински съвет да гласува изрично решение за прекратяването на договора за безвъзмездно право на ползване на Летище Русе с “Еърпорт Русе” ООД и пита - чий интерес защитава Пенчо Милков.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни