В Русия започна делото срещу 85-годишния дисидент Марк Куперман, който е прикован към инвалидна количка. Той  е заплашен със затвор между 20 и 25 години.

Това съобщи в Европейския парламент в Брюксел Мариана Кацарова. Тя е специален докладчик на ООН по правата на човека в Русия.

Сънародничката ни говори пред Подкомисията по правата на човека на дебат за човешките права и правосъдието като ключови изисквания за траен мир в Украйна.

Марк Куперман, живеещ на остров Сахалин, е подсъдим за подкрепа и насърчаване на тероризма. Делото срещу него е изцяло фабрикувано, изтъкна Кацарова.

Грехът на дисидента се състои в това, че водил онлайн разговор със свои съмишленици, в който 6 пъти била спомената думата „война“ по отношение на агресията в Украйна. Руските власти забраняват този термин и настояват, че провеждат „специална военна операция“ (СВО).

Полицията нахлула в дома на Куперман, конфискувала компютъра му и открила чернова на статия, написана от друг правозащитник, който е на 83 г. Той писал какъв е пътят Русия да стане демократична.

„Дано Марк Куперман доживее да види края на делото срещу него“, изрази надежда Мариана Кацарова.

В момента в Русия има 2000 политзатворници, изтъкна сънародничката ни. Животът на 120 от тях е под заплаха.

Политзатворниците са подбрани много внимателно като част от стратегия. Тези хора са от всички социални статуси – от правозащитници и журналисти до поети, лекари, старци, пенсионери, учители. Всички взети на мушка по един или друг начин са показали антивоенни настроения.

Руските власти внимателно са подбрали отделни случаи, за да всеят страх и ужас сред населението, смята Кацарова.

Изпитан метод - сексуалното насилие

Много разпространен метод срещу затворниците в Русия е насилието, включително сексуалното, допълни докладчикът. Този метод се използва широко още от съветско време. Известен е фактът, че съветските войници са изнасилвали жени в Германия през 1945 г., но това и до днес е тема табу.

Сред жертвите им е Ханелоре Кол, съпругата на канцлера Хелмут Кол. Тя е изнасилена, когато е едва 12-годишна – б.р.)

Наскоро в колония в Иркутск над 120 затворници са били изнасилени с дръжки на метли, защото вдигнали бунт. Но почти никой от пострадалите не иска да говори за това, защото ги сплашват.

Млад поет изрецитирал публично в Москва свое стихотворение против войната. Арестували го за дискредитиране на руската армия. Полицаите дошли в дома му и го изнасилили. Но го предавали на видео на приятелката му в съседната стая. Пред съда поетът се оплакал, че бил изтезаван. Съдията обаче сякаш бил от друга планета. А поетът получил 7 години и половина затвор.

„В съветско време дисидентите получаваха най-много 7-8 години. Днес присъдите започнат от толкова“, каза Мариана Кацарова.

Изнасилване се практикува и на окупираните украински територии. Млада жена била изнасилена от 15 руски офицери в Донецк. След това й изпилили зъбите. Жената разказала за това пред военния съд в Ростов на Дон, но съдията изобщо не обърнал внимание. А пострадалата била осъдена на 18 години трудова колония за тероризъм.

Същевременно Русия не признава украинските военнопленници за такива, алармира Мариана Кацарова. Причината е, че според Москва агресията в Украйна не е война, а „специална военна операция“

„Съответно военнопленниците понякога са държани в затворите заедно с цивилни. Не им е гарантирана защита според Женевските конвенции. Но съм специално притеснена за хилядите украински цивилни, държани изолирани в руските затвори, без връзка със семействата им, адвокати, външния свят, дори до другите затворници в същите колонии. От време на време някои от тях ги съдят във военни съдилища. Те биват подлагани на чудовищни изтезания“, каза специалният докладчик.

Най-малко 20 цивилни жени от Украйна трябва да бъдат приоритетно освободени. Мариана Кацарова има списък с имената им. За здравето на тези жени има сериозна заплаха заради лошите условия, в които ги държат. Някои от тях дори са болни от рак.

Минерали, геополитика, костюмът на Зеленски. А хората?

Дистанционно участие в дебата взе украинската правозащитничка Олександра Матвийчук, лауреат на Нобелова награда за мир през 2022 г.

Тя разказа за ужасяващата руска атака срещу Кривий Риг (Кривой Рог) на 4 април:

„Очевидци разпространиха ужасяващи видеоклипове. Родители седят до покритото тяло на сина си. Майката го държи за ръката. Кръвта още тече. На второ видео с трупове на убити деца телефонът на едно от тях внезапно започва да звъни. Един от хората, застанали до телата, казва на висок глас: „Баща му се обажда.“ Ето това изпитваме всеки ден във войната. Това е човешкото измерение на войната.“

Матвийчук не скри огорчението си от действията и думите на американския президент Доналд Тръмп, макар да не спомена поименно нито него, нито държавата му.

„През последните седмици чухме доста за минералите, териториалните претенции на Русия, геополитическите интереси, дори за костюма на Зеленски. Но не чуваме нищо за хората. Какво ще стане с 20 000 незаконно депортирани в Русия деца? Тези деца бяха разделени от семействата им, настанени в руски центрове за обучение, казаха им, че не са украински, а руски деца. Откъснаха ги от семействата им. Те ще бъдат осиновени от руски семейства, които ще ги възпитат като руснаци“, каза активистката.

Милиони хора под руска окупация живеят в сива зона, предупреди Матвийчук. И обясни какво означава това:

„Руската окупация не е просто замяна на един държавен флаг с друг. Това означава мъчения, изчезвания, изнасилвания, отнемане на идентичността, насилствено осиновяване на собствените ви деца, филтрационни лагери и масови гробове.“

Олександра Матвийчук настоя да бъде създаден по-бързо трибунал за престъплението агресия срещу Украйна и под отговорност да бъдат подведени Владимир Путин, Александър Лукашенко и руското военно ръководство.

И в Украйна има зверства. Но има и механизми за разследването им

„Не е в моя мандат да разследвам зверства в Украйна. Има обачразследваща комисия, назначена от Съвета на ООН по правата на човека“, отговори Мариана Кацарова на евродепутатски въпрос.

Тя призна, че и от украинска страна има извършени военни престъпления.

Наблюдава се и лов на вещици. Такъв е например печално известният закон за сътрудничество с руските власти. За него обаче аларма вдигнало гражданското общество в самата Украйна, което не се страхува да критикува правителството. Кацарова даде пример с пенсионерка, осъдена на 1 година затвор, задето харесала във фейсбук руска пропаганда.

А споменатият закон бил остро разкритикуван от върховния комисар на ООН за правата на човека.

В Украйна има механизми за разследване на престъпления, докато в Русия няма. И това е разликата, изтъкна Кацарова.