Администрацията на Тръмп обмисля да изтегли около половината от американските войници, които в момента се намират в Източна Европа. Със сигурност засегната от тези планове е Румъния, която прие допълнители 3 000 американски войници след руската инвазия в Украйна с цел да служат като възпиращ фактор.

Възможното изтегляне беше съобщено от NBC News и потвърдено от шест американски и европейски официални лица. Няколко дни по-рано генералният секретар на НАТО Марк Рюте отрече планове за изтегляне.

Администрацията на Байдън изпрати около 20 000 войници през 2022 година в Полша, Румъния и балтийските държави. Половината от общия брой войници бяха изпратени в Полша. Към момента не е известно колко от тези войници ще бъдат преместени от региона, но първоначалното предложение се отнася до половината от силите, изпратени от Байдън.

Републиканската партия отдавна обсъжда намаляване на военното присъствие на САЩ в Европа. Миналия месец две американски консервативни списания призоваха администрацията на Тръмп да изтегли войските си от базата „Когълничану“ в Румъния, като посочиха "недемократичното" решение да блокират кандидатурата на Калин Джорджеску и високите разходи за базата.

Румънската база „Михаил Когълничану“, която се намира недалеч от България, се превръща в момента в най-голямата военновъздушна база на НАТО в Европа, която има за цел да защитава югоизточния фланг на алианса от Русия.

За да не се провали този план с изтеглянето на САЩ още преди месец и.д. президентът Илие Боложан обсъди с френския президент Еманюел Макрон възможността за увеличаване на френските войски в Румъния, което може да предполага, че румънските власти са взели под внимание риска от американско изтегляне.

Пентагонът отказа да отрече или потвърди информацията, предадена от NBC, а говорителят на Съвета за национална сигурност, Брайън Хюз, заяви, че "президентът постоянно преразглежда промените и приоритетите, за да гарантира, че поставя Америка на първо място."

Решението за намаляване на броя на силите в Европа идва в момент, когато Доналд Тръмп току-що обяви рекорден ръст в бюджета на Пентагона, който за първи път ще надмине един трилион долара. Следователно няма бюджетни причини за изтеглянето.

Бен Ходжес, пенсиониран генерал с три звезди, който ръководеше армията в Европа, заяви, че САЩ ще имат "много по-малка възпираща способност" след изтеглянето, но че "Полша очевидно увеличава своите способности, както и румънците [...], но това ще бъде дупка, която ще трябва да бъде запълнена."

Приблизително 80 000 американски войници са разположени в Европа, а както демократи, така и републиканци подкрепят увеличаването на присъствието на източния фланг след руската инвазия в Украйна. Тръмп обаче прие тактика на изключително успокояване към Русия и намали помощта за Украйна.

Междувременно Русия провежда мащабна реконструкция и реформи на своята армия, според оценка на датското разузнаване, публикувана през февруари.

Въпреки това Тръмп явно започва с плана за изтегляне. Вчера американската армия обяви изтеглянето на войници от полска база. Локацията, разположена близо до украинската граница, е важен хъб за военни доставки за атакуваната страна.

Полша реагира спокойно на съобщението на САЩ, че ще изтегли войници от важна база, намираща се близо до полската граница с Украйна.

Това не означава пълно оттегляне на американските войски от страната, заяви полският президент Анджей Дуда. Министърът на отбраната Владислав Косиняк-Камиш написа в онлайн платформата X, че американски войници ще останат разположени в Полша, "но на други места".

Американската армия обяви в понеделник, че ще изтегли военна техника и персонал от базата в Ясионка в югоизточната част на страната и ще ги премести в други части на Полша. Колко точно войници ще напуснат Ясионка и къде ще бъдат преместени, армията не уточни. В Полша в момента са разположени 10 000 американски войници, които изпълняват ротационни задачи.

Решението да се преместват войници и техника е резултат от "месечни обсъждания и планове", които са били тясно координирани с Полша и съюзниците в НАТО, заяви офисът на американската армия за Европа и Африка. Решението е взето по време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли 2024 година.

От началото на войната в Украйна през февруари 2022 година американски войници бяха разположени в Ясионка. Базата е важен хъб за доставката на голяма част от военната помощ за Украйна. Според полския министър на отбраната Косиняк-Камиш, задачите, които преди това бяха изпълнявани от американските войници в Ясионка, сега ще бъдат поети от "други съюзници". НАТО ще поеме отговорността за операциите в Ясионка, заяви той.