В България има отстъпление в някои области от публикуването на миналогодишния доклад за върховенството на закона. Това заяви еврокомисарят по правосъдието и върховенството на закона Майкъл Макграт в Европейския парламент в Брюксел. Той говори на среща с Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. В понеделник Макграт бе на кратко посещение у нас. Клуб Z разговаря с него.


- Г-н Макграт, как бихте описали посещението си в София и какви конкретни препоръки дадохте на българските власти?

- Имахме много добри срещи с представители на правителството, както и с депутати и неправителствени организации. Така че направихме това, което беше възможно в рамките на този толкова кратък период.

Разговаряхме за Висшия съдебен съвет (ВСС) и антикорупционната комисия. Наблегнахме на ключовите моменти за пълната независимост на съдебната система, както и за избягването на риска от нейното политизиране. В случая с ВСС трябва да се придвижите към европейските стандарти, т.е. в мнозинството си той да бъде съставен от съдии, избрани от други съдии. Имахме добри дискусии с министрите, които отговарят по въпроса, и се надяваме да видим допълнителен напредък по препоръките в доклада за върховенството на закона. Така или иначе, бях предупреден, че някои от реформите, които предварително бяха обявени или задействани, са отменени от Конституционния съд миналата година. Имаше период на значителна политическа нестабилност, новото правителство управлява едва от няколко месеца. Надяваме се сега то да работи в сътрудничество с Европейската комисия, като се фокусира върху препоръките от годишния доклад за върховенството на закона.

- Достатъчно ли е според вас времето тези реформи да бъдат осъществени до следващите годишни доклади за върховенството на закона през юли?

- В доклада от юли ще бъде оценена ситуацията от този момент до тогава. Ние ще проследим ангажиментите, които бяха поети, и действията на новото правителство. Знам, че те са изключително фокусирани върху деблокирането на средствата по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Там има конкретни проблеми, свързани със защитените свидетели (лицата, които подават сигнали за нарушения на законодателството – б.р.). Предполагам, че те ще бързат да ги решат, защото в резултат ще бъдат отблокирани и средствата за България, което със сигурност ще се радвам да видя. Така че те са наистина фокусирани върху този въпрос, тъй като това е от непосредствен интерес и има краен срок за финансирането по плана. Ние сме готови да помогнем в задачата да се изпълнят задълженията по него.

- Има ли наистина шанс да бъдат отблокирани средствата за България по втория транш от плана?

- Ако бъдат постигнати ключовите етапи, Комисията е готова да помогне и да даде необходимата подкрепа и яснота за това, което се изисква. Иначе не Генерална дирекция за правосъдието и потребителите участва в отблокирането на средствата по плана. Това правят други колеги, например, към Съвет “Икономически и финансови въпроси”, както и еврокомисарят по бюджета.