
Виетнам, Камбоджа и Малайзия - това са трите страни, които китайският лидер Си Цзинпин ще посети тази седмица в опит да задълбочи връзките на Пекин с Югоизточна Азия. Визитата, планирана от седмици, идва в момент, когато Пекин е изправен пред американски мита от 145%.

Първата спирка на Си е Ханой, който преговаря с Вашингтон за отмяна на митата от 46%, които Тръмп наложи на Виетнам на 2 април, преди да ги отсрочи с 90 дни седмица по-късно.
"Двете страни трябва да засилят сътрудничеството във веригите за производство и доставки", заяви китайският държавен глава в статия в Nhandan, вестник на Комунистическата партия на Виетнам, публикувана преди пристигането му в понеделник.
Той също така призова за подобряване на взаимодействието в сферите на изкуствения интелект и зелената икономика. Виетнам, основен индустриален център в Югоизточна Азия, е поставен под натиск от Вашингтон да затегне контрола върху част от търговията с Китай. По-голямата част от вноса на страната е от КНР, докато САЩ са основният пазар за износ (Виетнам е значим източник на електроника, обувки и облекло за Америка).

През първите три месеца на тази година Ханой е внесъл стоки на стойност около 30 милиарда долара от Пекин, докато износът му за Вашингтон възлиза на 31,4 милиарда долара, показват митническите данни на Виетнам.
Си ще посети Виетнам от 14 до 15 април и Малайзия и Камбоджа от 15 до 18 април. За последно той бе в Камбоджа и Малайзия съответно преди 9 и 12 години. Визитата му в Ханой, втора за по-малко от 18 месеца, има за цел да консолидира отношенията със стратегическия съсед, който получи милиарди долари за китайски инвестиции през последните години.
Двете комунистически държави са готови да подпишат около 40 споразумения в множество сектори, оповести в събота вицепремиерът на Виетнам Буи Тан Сон. Генералният секретар на Комунистическата партия на Виетнам То Лам обяви в статия, публикувана в държавни медии днес, че Ханой иска да засили сътрудничеството в отбраната, сигурността и инфраструктурата, особено по железопътните линии. Не е ясно дали споразуменията ще бъдат обвързващи и ще включват финансови ангажименти.

Пекин също търси одобрението на Виетнам за своите самолети COMAC, които се затрудняват да намерят чуждестранни купувачи. Смята се, че двете страни ще подпишат сделка, с която виетнамската авиокомпания Vietjet ще се сдобие с два самолета COMAC C909, управлявани от екипаж на Chengdu Airlines.
Въпреки силните икономически връзки, между двете страни често възниква напрежение заради оспорваните граници в Южнокитайско море. Предполагаемите отстъпки на Виетнам пред изискванията на САЩ също могат да влошат отношенията между Ханой и Пекин.
Двете други страни в маршрута на Си в Югоизточна Азия, Камбоджа и Малайзия, са изправени пред американски мита съответно от 49% и 24% и вече са стартирали преговори със САЩ, за да търсят отсрочка.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни