
Евродепутати сериозно разкритикуваха Европейската комисия в първия си доклад за европейския бюджет - Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2028-2034 г.
Докладът е на Комисията по бюджета в Европейския парламент. Той бе подкрепен с 23 гласа „за“, 9 „против“ и двама въздържали се.
Членовете на парламентарната комисия изтъкват необходимостта от значително по-амбициозен бюджет, който може да удовлетвори увеличените очаквания на гражданите на фона на бързо променящата се глобална картина.
Настоящият таван за разходите от 1 процент от общия брутен национален доход (БНД) на Общността не е достатъчен за справяне са нарастващия брой кризи и предизвикателства, се казва в доклада. С оттеглянето на САЩ от световната им роля разходите трябва да бъдат свързани с руската агресивна война срещу Украйна, икономическата и социалната ситуация, разликата в конкурентоспособността, влощаващия се климат и кризата в биоразнообразието.

Евродепутатите са против идеята на ЕК да бъде повторен моделът „един национален план на държава членка“ в Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) при разходите в отделните държави след 2027 г. Вместо това от Комисията по бюджета призовават за структура, гарантираща прозрачност и отчетност пред парламента и включваща регионалните и местните власти, както и всички заинтересовани страни. Изтъква се необходимостта от холитиката на сближаване с цел насърчаване на икономическата, социалната и териториалната интеграция, задълбочаване на единния пазар, намаляване на неравенствата и борбата с бедността и изключването.
Предложеният от ЕК Фонд за конкурентоспособността, който ще слее няколко програми, е неадекватен, смятат евродепутатите. Те призовават вместо него да бъде създаден нов целеви фонд, който да влияе на частните и публичните инвестиции чрез подкрепени от ЕС механизми за намаляване на риска като InvestEU и Иновационния фонд. Подчертана е и необходимостта от увеличение на инвестициите в отбраната в подкрепа на всеобхватен подход за сигурност. Това обаче не трябва да подкопава социалните и свързаните с околната среда разходи или дълготрайни позиции.
Следващият европейски бюджет трябва да премине през излишните червени линии за тези, които се облагодетелстват от еврофондовете. Той обаче не трябва да дава на ЕК свобода на действия без демократичен контрол от страна на Европейския парламент.
По-опростеният бюджет трябва да бъде по-прозрачен, смятат евродепутатите от парламентарната комисия. Той трябва да гарантира ролята на Парламента в търсенето на отчетност от отговорните хора чрез стриктни механизми и гарантиране на пълна прозрачност, що се отнася до крайните получатели на еврофондовете.
От ключово значение е и гъвкавостта при разходите. Способностите за отговор на кризи трябва да бъдат част от европейския бюджет за всяка сфера на политиките, като бъде обособена хуманитарната помощ. Следващата МФР трябва да има два специални инструмента: за помощ при бедствия и при други непредвидени обстоятелства.
Достъпът до еврофондовете трябва да бъде обвързан със зачитането на европейските ценности и върховенството на закона. В доклада се препоръчва интелигентен обвързващ механизъм, за да не бъдат наказвани бенефициерите аради действията на тяхното правителство.
Погасяването на дълговете от заемите по механизма „ЕС от следващо поколение“ не трябва да застрашава финансирането на ключови европейски приоритети. Трябва да има ясно разделение между изплащането на дълговете от заемите и разходите по програмите. Страните членки (Съветът) на ЕС трябва да приемат нови източници на приходи за устойчиво финансиране на заемите и на необходимостта от по-високи разходи. Съвместното вземане на заеми е добра възможност за справяне с общоевропейски кризи, смятат от Комисията по бюджета.
Докладът е изготвен от румънския евродепутат Зигфрид Мурешан от Европейската народна партия (ЕНП) и португалската му колежка социалистка Карла Тавареш.
„Искаме европейски бюджет, който по-добре отразява новите приоритети на ЕС“, изтъкна Мурешан.
Докладът трябва да бъде гласуван на пленарна сесия през май. Очаква се Европейската комисия да излезе със своето предложение за следващия европейски бюджет през юли.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни