
Прокуратурата е отказала да разследва служители на Българската банка за развитие (ББР) във връзка с голям кредит, отпуснат на приватизираната „Булгартабак“. Това се разбира от въпрос по реда на парламентарния контрол на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Богдан Богданов и от проверка на Клуб Z.

Чрез подозрителна сделка на 20 август м.г. държавната ББР погаси задължение от 75 млн. лв. срещу придобиването на имоти на „Булгартабак“. Въпросът е дали цената на тези имоти покрива стойността на заема и дали държавата не е ощетена.
Прокурорска преписка и външен експерт
Богдан Богданов, който бе министър на икономиката и индустрията в правителството на Николай Денков, сега пита по темата вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
Във въпроса на Богданов се споменава прокурорска преписка със съответен номер от 2024 г. на Софийска градска прокуратура (СГП). От нея било видно, че „външен експерт, дългогодишен преподавател“ е оценил придобитите от ББР недвижими имоти на „Булгартабак“ („Индастриал Солюшънс енд Технолоджи“) на стойност 213 454 244 лв.
Депутатът от ПП-ДБ пита Томислав Дончев кой е експертът, на когото е възложена оценката, и какъв е бил използваният метод на оценка.
Очевидно, подозрението е, че цената на имотите е свръхзавишена.
Проверка на Клуб Z по съответния номер в портала за електронни услуги на прокуратурата показва, че на 16 януари т.г. е издадено постановление от прокурор от СГП за отказ за образуване на досъдебно производство. Т.е. проверката не е установила престъпление.
Сигнал за длъжностно престъпление
Кой обаче е подал сигнал в държавното обвинение?
Богдан Богданов заяви пред Клуб Z, че това не е бил той, а друго лице, което предпочитало да не му се споменават имената.
„Но аз съм в час с целия процес от самото начало“, увери народният представител.
Сигналът бил за длъжностно престъпление на служители в ББР. Преценено е, че постановлението на прокурора, което фактически ги оневинява, няма да се обжалва пред горната инстанция на държавното обвинение.
Въпросните 75 млн. лв. са част от поредица от заеми от ББР за "Булгартабак", за чиято обща стойност се цитират различни суми - между 150 млн. лв. и 250 млн. лв. През 2021 г. дългът на "Булгартабак" бе обявен от тогавашния служебен министър на икономиката Кирил Петков като един от едрите заеми, отпуснати от ББР на приближени до властта олигарси - в случая от орбитата на Делян Пеевски, припомни миналата година Mediapool.

През юни 2023 г. сдружението БОЕЦ обяви, че плащанията по кредита на "Булгартабак" са спрели още през март 2023 г. По информация на БОЕЦ още по това време от фирмата кредитополучател "Индастриал солюшънс енд технолоджи" са предложили да прехвърлят цялото кредитно обезпечение на банката, като заменят дълга срещу собственост, но до септември м.г. нямаше данни това реално да се е случило. Според БОЕЦ проблем би имало, ако се окаже, че обезпечението не покрива дълга към ББР.
В началото на 2021 г. компанията "Индастриал солюшънс енд технолоджи" замести "Благоевград – БТ" в задълженията му по заемите от държавната банка. Едноличен собственик на дружеството беше "Булгартабак Холдинг", но през 2021 г. то стана притежание на TSH Ltd., регистрирано в Свободната зона "Аджман" в Дубай, Обединени Арабски емирства.

Пред Клуб Z Богдан Богданов обясни, че подходът на всяка една банка - ако не си плащате кредита - е „да блокира сметките, да блокира имотите, да има публична продан на тези имоти, банката да се удовлетвори“. А ако банката не може да си вземе всички пари по този начин, тогава тя започва да търси отговорност и от физическите лица - управители на фирмата длъжник.
Според Богданов решението на ББР да сключи извънсъдебно споразумение и да опрости дълг срещу собственост е допустимо „донякъде по закон“.
„Въпросът е доколко реалистични са оценките (на имотите)“, коментира още депутатът.
Теоретично ББР трябва да е супердоволна, ако тя действително е придобила имоти за 213 млн. лв. срещу 75 млн. лв. непогасен заем. Изниква обаче въпросът защо кредитополучателят би се съгласил на подобна неизгодна за него сделка.
„А ББР не е дружество за управление на недвижими имоти, а е банка и на нея й трябват пари“, каза Богдан Богданов. „Ако банката се е удовлетворила, защо не продава имотите? Или да каже на самия оценител да ги продаде, за да може банката да си вземе парите и да оперира с тях. Това не се случва. Аз затова искам да видя как е направена оценката на тези имоти и затова питам в момента министъра да отговори“, посочи още народният представител.
Сянката на Пеевски
Дали и тук прозира сянката на Делян Пеевски? Богданов отговори така:
„Не мога да кажа. Но тя прозира още откакто започна унищожаването на това предприятие. Но измъкването от задълженията е друг въпрос.“

Клуб Z отправи серия от въпроси до СГП във връзка със случая: кой и кога е сезирал прокуратурата, чие е прокурорското постановление да не се образува досъдебно производство, какви са мотивите му и т.н. Очакваме отговори, които сме готови да публикуваме.
Припомняме, че „Булгатабак“ бе приватизираната по време на първото правителство на Бойко Борисов. Кой бе реалният купувач, бе обвито в мъгла. Собствениците в един момент се оказаха скрити зад офшорки.
През 2016 г. Цветан Василев - бившият собственик на фалиралата банка КТБ и експартньор на Делян Пеевски, заяви, че (съ)председателят на ДПС и майка му Ирена Кръстева са сред притежателите на тютюневия холдинг.
Самият Пеевски в един момент официално се оказа с дял от 5% в компанията. Впоследствие той обяви, че излиза от акционерната собственост на „Булгартабак“.
Покрай скандала с ББР и погасения заем през септември м.г. репортер на Клуб Z попита Делян Пеевски кой е съсипал „Булгартабак“.
„Същите лица!“, бе изненадващият отговор на (съ)председателя на ДПС, който визираше представители на „Продължаваме промяната“

След серия от въпроси как тези лица са сторили това, корпулентният политик не посочи нищо конкретно, а заръча лаконично:
„Ами проучете си... Вие сте информиран журналист, проверете!“

Тогава и председателят на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов не успя да отговори на Клуб Z кой е бил реалният приватизатор на „Булгартабак“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни