Mozilla Firefox, дълго време считан за алтернатива на доминиращия Google Chrome, може да бъде на път към своя залез. Причината – очаквани мерки срещу монополистичните практики на Google, които може да прекъснат ключов финансов поток за Mozilla, фондацията зад Firefox. Това алармира финансовият директор на организацията Ерик Мюлхайм в интервю за The Verge.

Според Мюлхайм, ако съдът в САЩ приложи всички искания на Министерството на правосъдието по делото срещу Google, Mozilla може да изгуби основния си източник на приходи.

85% от приходите на Mozilla идват от сделката с Google

В сърцето на проблема е именно сделката между Mozilla и Google, по която технологичният гигант плаща стотици милиони долари годишно, за да бъде търсачката му по подразбиране във Firefox. Това не е маловажна подробност – според Mozilla около 90% от нейните приходи идват от тази форма на партньорство, а 85% конкретно от споразумението с Google.

След скорошно решение на федерален съд, че Google действително поддържа незаконен монопол в сферата на онлайн търсенето, Министерството на правосъдието настоява компанията да прекрати практиката да си купува позиция на „default“ търсачка в браузъри на трети страни – сред тях и Firefox.

“Низходяща спирала” и риск от фалит

Ако споразумението с Google бъде прекратено, Mozilla ще бъде изправена пред рязко и драматично намаляване на финансирането си. Това би наложило масови съкращения и отстъпление от ключови проекти, включително и развитието на самия браузър. А отслабването на Firefox допълнително би отблъснало потребителите, което може да ускори срив в ползваемостта – т.нар. "низходяща спирала", от която трудно се излиза.

"Това може да доведе Firefox до фалит", предупреждава Мюлхайм, като добавя, че такова развитие би застрашило не само браузъра, но и други инициативи с отворен код, включително проекти, насочени към прозрачността на изкуствения интелект и устойчивото развитие.

Парадокс: мерките срещу Google може да укрепят монопола му

По ирония на съдбата, ограничавайки плащанията към конкуренти като Mozilla, решенията срещу Google могат да доведат до затвърждаване на хегемонията му. Без финансовата помощ, която идва от самия гигант, много по-малки играчи на пазара, които разчитат на подобни споразумения, няма да могат да се конкурират ефективно.

"Идеята беше да се даде шанс на конкуренцията. Но ако конкуренцията умре от глад, защото е загубила дохода си от Google, ефектът ще е точно обратният", отбелязва анализът на The Verge.

През октомври 2023 г. започна най-големият антимонополен процес в САЩ от десетилетия. Обвиненията към Google са, че чрез договори с производители на устройства, оператори и браузъри, компанията поддържа изкуствено монополната си позиция на пазара на търсене. Делото, водено от Министерството на правосъдието на САЩ и подкрепено от 38 щата, има потенциал да прекрои дигиталния пейзаж в глобален мащаб.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".