Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител F-16 трябва да бъдат взети на сериозно и когато биват повдигани, да бъдат разисквани чрез подходящите канали и основани на потвърдени доказателства.

Това заявява в писмен отговор на запитване на Клуб Z говорителят на Европейската комисия Тома Рение.

„Ние приветстваме поясненията, дадени от българското Министерство на отбраната, и изтъкваме важността на прозрачността и отговорността на институциите в адресирането на каквито и да било опасения от технически и/или оперативен характер“, заявява още Рение.

Той уверява, че Комисията следи събитията в България, свързани със съобщенията са ситуацията с наскоро получения изтребител F-16 Block 70.

Докато въпросите, свързани с поръчки в сферата на отбраната и оперативния надзор, остават от компетенцията на националните власти, ЕК подчертава, че е необходимо всички страни членки да могат да модернизират и засилят отбранителните си способности в съответствие със стандартите на НАТО, освободени от ненужен натиск или дезинформация.

„Във време на повишени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност, най-вече в региона (на Балканите – б.р.) е от съществено значение е да се избегне политизирането на свързаните с отбраната въпроси“, допълва Тома Рение.

Обща цел на партньорите в ЕС и НАТО е засилването на устойчивостта, защитата на класифицирана инфорвация и поддържгане на общественото доверие в интегрирането на евроатлантическата отбрана.

Комисията остава ангажирана със задълбочаването на сътрудничеството в ЕС и със стратегическите партньори. Тя подкрепя страните членки в противопоставянето на хибридните заплахи и засилването на киберсигурността, завършва говорителят.