
Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ са „за“ да се проведе референдум за еврото, 35,3% са против.
Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани, посочват от агенцията. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
Идеята за референдум около еврото се подкрепя – такива идеи у нас традиционно получават „попътен вятър“, коментират от „Мяра“. Затова и декларативната активност в такъв референдум е висока и само около една десета от запитаните казват, че не биха гласували в подобен референдум или се колебаят. Закономерно, едва ли такава активност би се възпроизвела на практика, добавят анализаторите.
Темата дойде на дневен ред след изненадващата инициатива на президента Румен Радев да поиска народно допитване за еврото. Тя бе обаче бързо туширана от мнозинството в парламента и от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, която обяви предложението на държавния глава за "недопустимо" и го върна на "Дондуков" 2.

Въпросът на Радев
На въпрос "Ако в България се проведе национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, кое от следните бихте направили Вие лично?" 34,4% казват, че ще гласуват със съгласна/съгласен, а 54,9% – че ще гласуват с несъгласна/несъгласен. Останалите няма да гласуват или се колебаят. Данните буквално повтарят поредица изследвания назад в годините, посочват от „Мяра“, цитирани от БТА.
"Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?" бе точно въпросът на предложения от президента референдум. Румен Радев обаче поиска допитването внезапно - седмици преди конвергентния доклад, т.е. на последната права преди ключовото решение на евроинституциите. Това предизвика подозрения, че той се опитва да саботира приемането на еврото с популистки цели, възползвайки се от страховете на гражданите - голяма част от тях необосновани според повечето експерти.
Според анализа на "Мяра" явно е нужна много повече информационна работа – особено на фона на иначе много високото одобрение на българите към Европейския съюз като цяло.
Както беше съобщено в предаването „Въпрос на мяра“, българите поставят ЕС на първо място по положително отношение сред всевъзможни геополитически фактори. Положителното отношение е 64,4%, а отрицателното – 25,5%, добавят от агенцията.

Либерализация на тока, агресия и катастрофи
Потенциалът на множеството протести в страната към момента не се насочва към правителството като цяло, а остава към конкретни теми. Вотовете на недоверие имат само ограничена подкрепа. Мнозинството е инстинктивно „за“ предложения референдум за въвеждане на еврото, а сред потенциално гласуващите в примерен референдум отново надделява нерешителност пред въвеждането на единната европейска валута през 2026 г. у нас.
Българите масово не смятат за себе си, че са наясно с предстоящата либерализация на пазара на тока за битови потребители. Агресивното поведение и действия сред младежи и подрастващи са широко разпространен проблем в очите на пълнолетното българско население. По отношение на катастрофите по пътищата обществото ни реагира по-скоро със самообвинение към съзнателността ни като водачи. Очаква се и цялостно законодателно решение за електрическите тротинетки, но по-скоро се отхвърля възможността за цялостната им забрана, гласят изводите от независимия сондаж по текущи теми. От агенцията уточняват, че такъв тип сондажи служат най-вече за бързи наблюдения на общественото мнение и формиране на хипотези за последващи проучвания.
Търпимост към правителството
„Мяра“ е задала въпрос по отношение на множеството различни протести в страната, за да провери дали протестният потенциал към този момент се насочва към властта или остава по конкретни теми.
Отговорите явно показват, че към настоящия момент явно не е привидяна алтернатива на тази власт и към това правителство има известна търпимост, коментират анализаторите.
„В този момент по-смислено е да се протестира по конкретни прoблеми“ – тази опция избират 62,6% от запитаните, а малцинство от 30,3% избират мнението, че „В този момент по-смислено е да се протестира срещу властта като цяло“, отбелязват от социологическата агенция. Явно затова и мнозинството не подкрепя вотовете на недоверие към сегашното правителство. Разбира се, тук мненията се определят и от сумарните предпочитания за партиите вносители „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ. Общо 33,2% подкрепят вотовете, внесени от тези партии, но 60,6% не ги подкрепят, добавят от „Мяра“.
Агенцията бе създадена от Първан Симеонов, след като той напусна „Галъп интернешънъл болкан“ в края на миналата година.

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни