Първан Симеонов, социолог, политолог и едно от най-разпознаваемите лица на "Галъп", напуска агенцията. За това съобщи самият той с публикация във фейсбук, както обяснява "за да пресека спекулациите". "Решението е автономно мое", заявява той.

"С цел колегиалност, преместване на деликатния за новите собственици период, както и осигуряване на оставането на агенцията, в която съм вложил четиринадесет години от живота си, на релси, през август останах заедно с екипа. Както и за разсейване на всякакви зловредни инсинуации", пише още.

Симеонов беше изпълнителен директор на "Галъп" до смяната на собствеността на социологическата агенция преди месеци. Тогава Кънчо Стойчев и Андрей Райчев продадоха компанията си на бившия съветник на Румен Радев и бивш депутат от НДСВ Борислав Цеков и негови приближени.

Собственици на купувача „Пакстън Рисърч“ бяха консервативният тинк-танк "Изследователски център за нова Европа", ръководен от Борислав Цеков, и сдружение „Републикански център“ с шеф Петър Кичашки, пишеше в официалното прессъобщение за сделката. В Съвета на директорите на „Пакстън Рисърч“ участват самият Цеков, който е бил и кандидат-депутат на БСП, адвокатът Андриан Боянов и бившата председателка на ЦИК между 2014 г. и 2019 г. Ивилина Алексиева-Робинсън.

Финансирането на сделката е било осигурено "от успешния международен бизнес, който развиват Цеков и Кичашки, "чиито компании са ексклузивен партньор за Балканите на някои от глобалните корпоративни гиганти в сферата на рециклиращата индустрия и търговията с метали", се твърдеше още там. Бизнесът със скрап на Цеков и Кичашки започна официално през 2019 г. в съдружие с една от фирмите на Васил Божков, преди да започнат проблемите му с правосъдието.

Тогава беше обявено и че "Галъп интернешънъл болкан" ще бъде преструктурирана в три направления - социологическо, изследователско в областта на конституционното право, политическите науки и публичната администрация и център за мониторинг на антидемократичните идеологии и пропаганда в страната.

Първан Симеонов беше "понижен" от изпълнителен директор като оглавяващ социологическото звено, а предишната му позиция зае Петко Петков. Изследователското направление в областта на конституционното право беше поверено на Георги Близнашки.

За новите собственици след сделката Андрей Райчев каза:

"Те са консерватори, те са тръмписти, ясно им е къде искат да влияят."

"Дрийм тиймът" с Буруджиева, Росен Стоянов, Михаил Константинов, Огнян Минчев

От днес има и официално съобщение на страницата на "Галъп" за "дрийм тийм от авторитетни анализатори".

Директор „Политически анализи и прогнози“ в „Галъп“ става проф. д-р Росен Стоянов, а директор „Електорални анализи и прогнози“ – проф. д-р Михаил Константинов.

Наред с това, традиционните месечни анализи на обществено-политическата ситуация, които прави „Галъп интернешънъл болкан“, се трансформират в „Месечен анализ на политическата и законодателна среда", който ще бъде изготвян от експертна група, в която влизат Огнян Минчев (международни анализи) и Владимир Чуков (международни анализи), Татяна Буруджиева (вътрешно-политически анализи) и Борислав Цеков (правни анализи).

"Ще участват и други анализатори от „Галъп“, както и други външни експерти. Анализът ще се издава и на английски език за чуждестранни потребители, сред които през следващата година ще бъде и новата администрация на 47-мия президент на САЩ Доналд Тръмп", се казва още в съобщението.

"Стратегията предвижда прерастване на досегашната социологическа агенция във водещ мултидисциплинарен изследователски център в областта на електоралните проучвания, политическите и конституционни анализи. Сред основните задачи, които се поставят на екипа, е и по-нататъшното повишаване на качеството на социологическите изследвания, в продължение на положителната теденция от последните два избора", се декларира още.

Освен това медийните изяви на анализаторите вече ще се координират от прессекретар.

Кои са Борислав Цеков и Петър Кичашки може да си припомните и от: Ужилването: 140 000 лв. за модерна политика и Ужилването II: Модерната политика се оказва още по-скъпа