САЩ не са направили никакви "отстъпки" на Русия. Това обяви американският държавен секретар Марко Рубио в отговор на критиките към политиката на администрацията на Доналд Тръмп спрямо конфликта в Украйна, цитиран от БТА.

"Той не е получил нито една отстъпка", каза Рубио по адрес на руския президент Владимир Путин.

Сенатори от Демократическата партия критикуват Вашингтон, че не се присъединява към усилията на Европа да подложи на натиск Русия.

Ръководителят на американската дипломация заяви, че Тръмп не иска да налага нови санкции на Русия, защото смята, че ако в момента започне да заплашва с ограничителни мерки, руснаците ще спрат да говорят.

"Ние помагаме, като можем да говорим с тях и да ги накараме да седнат на масата за преговори", обясни Рубио. "Ако в действителност стане ясно, че руснаците не се интересуват от мирно споразумение и просто искат да продължат да воюват, може и да се стигне до това", каза той по отношение на санкциите.

Рубио също така отхвърли твърденията, че Вашингтон вече не помага на Украйна.

"Украинците по същество искат противовъздушна отбрана, ракетни комплекси "Пейтриът", с които, честно казано, не разполагаме, но работим в тясно сътрудничество с нашите съюзници от НАТО, за да им ги предоставим", посочи държавният секретар.

Рубио: Няма да постигнем лесно ядрена сделка с Иран

Администрацията на Тръмп работи за постигане на споразумение, позволяващо на Иран да има програма за ядрена енергия за граждански цели, но да не обогатява уран, заяви днес държавният секретар на САЩ Марко Рубио, цитиран от Ройтерс. Рубио все пак призна, че постигането на такава сделка няма да е лесно.

На изслушване в Комисията по външни работи в Сената на САЩ той каза, че след няколко седмици Сирия може да се окаже в "пълномащабна гражданска война".

"Всъщност смятаме, че, честно казано, преходната власт, предвид проблемите, пред които е изправена, е само на месеци, ако не и седмици, от потенциален колапс и гражданска война от голям мащаб, т.е. от разпадане на страната", заяви Рубио.

Рубио коментира и общите промени във външната политика на САЩ, които се наблюдават след встъпването в длъжност на Тръмп.

Държавният секретар заяви пред Комисията по външни работи в Сената, тези промени нямат за цел "да се разруши американската външна политика" или пък САЩ да се "оттеглят" от света.

"Посетих 18 държави за 18 седмици", подчерта Рубио. "Това не звучи много като оттегляне", обърна се той към комисията.