Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп води културна война. Аргументът, че този спор е свързан с борбата срещу антисемитизма и безопасността на студентите от еврейски произход, например по време на университетските протести срещу войната в Газа, е измислен, смята студентът от Харвард Михаел Грицбах:

"Няма смисъл да твърдиш, че защитаваш израелските студенти, а след това да ги изгониш от страната. Това е безумие", посочва той пред германската обществена медия АРД.

Германецът, който най-вероятно сега няма да може да завърши магистърската си степен в Харвард, вижда в това предупреждение и към други американски университети:

„Вижте какво се случва тук. Ако не се подчините, ще бъдете следващите."

Тръмп не отрича, че спорът за правото на пребиваване не е основната битка в случая. По-скоро тук става въпрос за влияние и пари, призна самият той на пресконференция във Вашингтон в петък вечерта. САЩ плащат милиарди и милиарди на университети като Харвард, каза Тръмп, намеквайки за грантове, стипендии и щедри данъчни облекчения. В замяна на това Харвард трябва да се промени, смята републиканецът.

Наказанието за Харвард засяга цялата страна

Вече са видими щетите за САЩ като научен център, който губи все повече позиции в надпреварата с Китай. Хонконгският университет за наука и технологии например предлага безпроблемен трансфер на всички, които не могат да продължат обучението си в Харвард.

САЩ губят важен ресурс, предупреждава Райън Енос, политолог от Харвард, в интервю за Си Ен Ен:

"Това е невероятна благословия, с която никоя друга страна не може да се похвали".

Най-ярките умове в света не просто идват в САЩ, за да учат, но много от тях остават в страната и след това. Следователно тази санкция за Харвард засяга целите Съединени щати, които сега се лишават от този капитал.

Харвард ще продължи да приема чужди студенти

Съдилищата в САЩ обаче все още защитават свободата на университетите да привличат чуждестранни студенти. Федерална съдийка междувременно спря заповедта на администрацията на Тръмп за недопускане на чужденци в Харвард. Това означава, че елитното висше учебно заведение ще продължи да приема кандидати и от чужбина.

А дали правителството на Тръмп ще се съобрази със съдебните отсъждания, чужденците, които следват в САЩ, ще разберат още при следващото си влизане в страната - през септември, когато започва новият семестър, пише още по темата АРД.

"Дойче веле"