
Изпитите след 7 клас трябва да се променят - с повече практически задачи.
Това обяви пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев.
"Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и природни науки.
На следващата година, ако направим крачка, тя ще бъде миниатюрна, скромна. Ще включим няколко задачи, които ще бъдат интегрални. Природните науки са много пренебрегнати. Много са ни слаби резултатите. Няма как да просперираме като общество, ако не повишим склонността за учене на математика и природни науки", заяви Вълчев.
И обобщи:
"Повече практически задачи, повече задачи, насочени към прилагането на знания, повече отворени въпроси, по-интегрални задачи."

Вълчев направи и анализ на резултатите от матурите след 7 клас.
"Сходни са с миналогодишните, но като цяло са ниски. Знаем си дефицитите. Те са свързани най-вече с трудността да се решават практически задачи. Най-ниски и притеснителни са резултатите по математика. По български и литература имаме средно добри резултати. Наблюдават се обаче слаби в училищата с концентрация на деца от ромски произход".
Проблемите с математиката са системни и поколенчески, отбеляза още той.
"Имаме по-малко часове, но повече съдържание. Учениците и учителите препускат. Няма време да затвърдят знания. Това води до лесна демотивация. Една от основните цели на реформата, която сме си поставили, е да осигурим повече време", посочи министърът.
Днешните ученици по-трудно се концентрират заради продължителното взаимодействие с екрани, отбеляза още той.
"Изследване на ОИСР показа, че нашите ученици са с най-висок процент на разсейване".

Започваме дискусия и изработване на визия за промени, посочи министърът. "Трябва да се префокусираме от заучаване към функционалност. Да засилим възпитателната функция в тези програми, социално-емиционалното учене. Да ги направим по-рамкови – да има по-голяма възможност учителите да гледат нивото на учениците си".
Частни уроци винаги ще има, докато има училища, които са по-желани, заяви той.
"Но ние можем да направим частните уроци по-малко рентабилни. Частните уроци са толкова по-рентабилни, колкото повече може да се заучава, колкото повече изпитът е по конспект".
Не може толкова бързо да се случи промяната в учебните програми:
"Поставили сме си за задача от 2026-2027 да облекчим малко програмите по профилираната подготовка".

Министърът коментира и атестацията на учителите.
"Предлагаме една по-облекчена и работеща оценка. И в момента учителите се оценяват ежегодно и получават диференцирано заплащане. Предлагаме да се направи ежегодна оценка на труда, от която да зависи не само диференцираното заплащане, но и кариерното израстване, включително да бъде и основание за освобождаване, когато има ниски резултати" - даде заявка той.

Красимир Вълчев обясни и какви са готвените промени, свързани с възможността за изучаване на религия в училище.
"И в момента има религия в българската образователна ситема, но не във всички училища. Има и в почти всички европейски страни. Това не отменя светския характер на системата. "Религия" няма да се изучава задължително. Ще има алтернативна програма "Добродетели и етика", която ще бъде основна. Нито едно дете няма да учи "Религия" против волята си. В първи клас ще учат базови неща-какво е добро и зло и различните видове добродетели. Няма да се пишат оценки. Има голяма нужда да засилим възпитателната функция на българската образователна система", заяви.
Преди началото на учебната година родителите ще бъдат запознати с опциите. Ако има минимален брой деца, ще бъде сформирана група по "Религия". Програмата по "Добродетели и етика" ще бъде основна. Тя ще се предлага във всички училища.
Още по темата
- Седем години не стигат: МОН обсъжда по-продължително основно образование в България
- Седмокласниците се явяват на националното външно оценяване по математика
- Ето ги верните отговори от теста по БЕЛ днес
- Застоят в образованието: 4,27 е средният резултат от матурата по български език - малко по-нисък от 2024 г.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни