Наредбата за настаняване в общински жилища отпадна от дневния ред на Столичния общински съвет (СОС) след дълги дебати и съмнения в законността на проекта. Формалният мотив бе нуждата от допълнително прецизиране на текстовете чрез работни групи.

Въпреки че документът бе подкрепен от представители на различни политически сили, в последния момент някои от тях оттеглиха подкрепата си. С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Синя София“, ИТН и отцепили се от "Възраждане“ наредбата беше отложена. Срещу това решение се обявиха "Спаси София“, "Възраждане“ и няколко независими съветници.

Какво предвижда наредбата

Проектът на новата Наредба за общинските жилища на Столична община урежда условията и реда за установяване на жилищни нужди, настаняване под наем, ползване, управление и продажба на общински жилища. Тя въвежда ясен регламент за определени целеви групи — включително хора в риск от бедност, лица с увреждания, самотни родители, млади семейства и младежи, напускащи социални институции — като предвижда различни нива на наем според социално-икономическото положение на кандидатите.

Общинските жилища се разпределят в два фонда: "Нормиран наем" за социални случаи и "Пазарен наем", отдавани чрез търгове. Въвежда се и възможност за учредяване на право на строеж за нуждаещи се, както и правила за продажба на неподдържани имоти.

Наредбата въвежда електронна система за картотекиране, годишни списъци за настаняване и точкова методика за класиране на кандидатите. Предвидени са механизми за контрол върху използването на жилищата, ред за прекратяване на наемни отношения и административни санкции при нарушения. 60% от приходите от наеми и продажби постъпват във фонд за изграждане и ремонт на жилища. Документът заменя предишната наредба от 2005 г. и цели по-ефективно и социално справедливо управление на жилищния фонд на София.

"Имотната мафия" и страха от реформи

Общинският съветник Борис Бонев определи случилото се като саботаж:

"Твърди се, че твърде прибързано се опитваме да приемем тази наредба. Но това е процес, който е започнал през 2018 г., с множество работни групи и срещи.Днес Общинският съвет стана жертва на имотната мафия и на страха от реформи", обяви той. "Ще публикувам списък на стотиците общинските апартаменти, които са продадени на смешни цени.“

Независимата общинска съветничка Ваня Григорова (доскоро от БСП) пък обяви наредбата директно за незаконна:

"Аз бях изключително учудена да чуя, че те твърдят, че тази наредба е съставена от правна кантора. Що за правна кантора и кой е дал парите за това?Когато текстовете са незаконни, когато в Закона за общинската собственост ясно е записано, че не може общината да дава жилища на пазарен наем, докато не е задоволила жилищните нужди на собствените си граждани.“

Григорова посочи още, че текстовете не ограничават злоупотребите, а дори създават нови рискове за настанените в общински жилища:

"Тези срочни договори, които бяха въвели в проекта на наредба, категорично означават изхвърляне на хората, които вече са били настанени за пет години в такива жилища. Да, те дават възможност две години от получаване правото на закупуване, да бъде закупено, само че това право може да е възникнало преди 15 години, което означава, че тези плюс две години вече са изтекли.“

Съветникът Иван Сотиров от "Синя София“ пък предложи отлагането въпреки това, че неговият колега Вили Лилков е съвносител на доклада.

Росица Николова от "Спаси София" заяви, че новата наредба предвижда създаването на специализиран фонд, като средствата от него ще се разпределят 40% за ремонти и 60% за изграждане на нови жилища. Тя също така увери, че самотни майки, родители на деца с увреждания и възрастни хора няма да получават временни договори за наемане на общинските жилища.

В последните дни протестиращите наематели изразиха опасения, че новата наредба ще ги остави без дом, особено тези, които са инвестирали лични средства за ремонт на предоставените им жилища.