
Bitcoin премина символичната граница от $120 000 и отбеляза нов исторически връх – $122 247.
Цената се изстреля нагоре през уикенда, достигайки $119 444 още преди азиатските пазари да отворят, а в понеделник сутринта тенденцията се засили с нови порции ликвидации на къси позиции.
Най-голямото криптовалута влезе във фаза на т.нар. "ценово откриване”, където пазарът навлиза в непозната територия без исторически съпротиви. Анализаторите са разделени – едни очакват директен пробив към $135K–$140K, други – кратка корекция преди нов тласък.

"Диапазонът $119K–$120K е сериозна съпротива", обясни Нийлс, съосновател на Ted Labs. "Ако бъде пробита, ще видим ново ускорение нагоре. Но в случай на отхвърляне, е вероятен ретест на $114K–$115K."
Криптотърговецът BitBull прави паралели с възхода на Bitcoin от ноември 2024 г., когато стойността скочи с 50% за по-малко от два месеца. "Това е най-силният седмичен пробив от края на миналата година насам", отбелязва той, посочвайки като фактори растящите институционални потоци и макроикономическия оптимизъм.
"Започва седмица 2 от възходящия тренд на ценово откриване", написа популярният анализатор Rekt Capital. "Първата такава фаза през 2024 г. продължи 7 седмици."
През втория си мандат Доналд Тръмп вече се позиционира като "крипто-президент” – силен обрат спрямо първия му мандат, когато наричаше биткойна "измама". През 2025 г. той подписа няколко ключови законодателни инициативи – първата в американската история, посветена изцяло на криптовалутите. Т.нар. "Crypto Freedom Act" включва регулаторна рамка за криптоактивите, облекчения за децентрализираните платформи (DeFi) и създаването на национален резерв от стратегически криптоактиви – Crypto Strategic Reserve. Това бе прието като символичен ангажимент на държавата към блокчейн сектора.

Тръмп също така изрази открита подкрепа за стейбълкоини – криптовалути, чиято стойност е обвързана с традиционни активи като щатския долар, и настоя за ясна правна рамка, която да насърчи използването им в разплащания и международна търговия. В същото време той предложи законодателна забрана върху създаването на дигитален долар – така наречената централнобанкова дигитална валута (CBDC), каквато обмисляше Федералният резерв. Мотивът: такава валута би поставила правителството в пряка конкуренция с частните криптопроекти и би създала опасност от прекомерен контрол върху финансите на гражданите.
Този месец Конгресът на САЩ организира специална "Crypto Week" – седмица, посветена на регулирането на цифровите активи. По време на тази седмица, определена като ключова за бъдещето на пазара, ще бъдат обсъдени и гласувани трите законови предложения на Тръмп. Очаква се регулациите да бъдат приети в периода 14–18 юли.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни