Европейската комисия официално предупреди България за редица неизпълнени ангажименти по европейското право. В рамките на юлския пакет за нарушенията, София получи 10 мотивирани становища и едно уведомително писмо, с които Брюксел настоява за спешни мерки в срок до два месеца.

Без обществени поръчки за държавния интегратор

Комисията посочва, че Законът за електронното управление, приет в България, не отговаря на Директивата за обществените поръчки. Проблемът е, че изпълнението на дейности по национална системна интеграция се възлага директно на "Информационно обслужване" АД, без търг. Това противоречи на изискването договорите над определен праг да бъдат възлагани прозрачно и недискриминационно. Най-малко 25 възложители у нас са сключили договор с компанията без обществена поръчка.

Ограниченията пред адвокатите – в нарушение

Брюксел критикува и рестриктивните правила за рекламата на адвокати, които противоречат на Директивата за услугите. Според Комисията българското законодателство и професионалните етични кодекси на практика забраняват рекламата, допускайки само базова информация, като например какви езици говори адвокатът. Това, по думите на ЕК, възпрепятства свободното движение на услуги и пречи на нови участници на пазара.

Нарушено право на справедлив процес

В друг случай България е призована да транспонира правилно Директивата за правото на устен и писмен превод в наказателни производства. Въпреки предишно уведомление и отговор от страна на страната, ЕК установява, че все още липсва пълно съответствие със законодателството на ЕС. Директивата гарантира на обвиняемите, които не разбират езика на производството, достъп до превод и преведени документи.

Проблеми със защитата на критична инфраструктура

София не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти (CER). Целта ѝ е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура – срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж. Регламентът изисква от държавите да идентифицират критични субекти и да изградят устойчивост, но България е сред държавите, които не са определили компетентен орган и не са изпратили уведомление.

Недостатъчно усилия за опазване на околната среда

В мотивирано становище се подчертава, че България не е транспонирала правилно Рамковата директива за отпадъците – основен законов инструмент на ЕС за управление на отпадъци. Липсва прилагане на ключови елементи като разширената отговорност на производителя, мониторинга на мерките за предотвратяване на отпадъци и управлението на отработени масла.

ДДС – със закъснение и за всички

Комисията напомня на България, че не е транспонирала изцяло Директивата за ставките на ДДС, която позволява въвеждането на намалени или нулеви ставки за храни, лекарства и медицински продукти. Освен това страната ни не е изпълнила изискванията и по новата директива за специалната ДДС схема за малките и средни предприятия (МСП). Чрез нея се опростяват правилата за облагане и се гарантира равнопоставеност между МСП от различни държави членки.

Забавяне и при банковите буфери

България е сред деветте държави, които не са транспонирали Директивата Daisy Chains II, свързана с изискванията за собствен капитал и приемливи задължения (MREL). Тя въвежда нови правила, включително понятието „ликвидационни субекти“, които по правило не подлежат на MREL, освен ако не е взето друго решение от органите за преструктуриране.

Нарушен регламент за метана

Освен мотивираните становища, Европейската комисия изпрати на България едно уведомително писмо – за нарушаване на Регламента за метана. Страната не е съобщила кой национален орган ще отговаря за прилагането на правилата за ограничаване на емисиите на метан в секторите на нефт, газ и въглища.

Всички горепосочени случаи са част от текущата процедура по нарушение. България има двумесечен срок да отговори и да предприеме необходимите коригиращи мерки. В противен случай Комисията може да предаде делата на Съда на Европейския съюз (СЕС), включително с искане за налагане на финансови санкции.

-----

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".