Депутатите приеха и на второ четене промените в Закона за висшето образование. Акцентът беше върху студентските такси, чийто рязък скок предизвика протести сред учащите се платено обучение във висшите училища в страната.

Народните представители днес решиха размерът на таксата за платено обучение да не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението в съответното професионално направление плюс таксата за студентите по държавна поръчка. Сегашният законов текст изисква тя да е 100% от издръжката. Разликата от 40 на сто ще трябва да съответства и на процентното намаляване на сумите, решиха още депутатите.

Искането на Националното представителство на студентските съвети беше таксите за студентите да не могат да се вдигат с повече от 20% за целия 4-годишен срок на обучение. След срещата с просветния министър студентите обявиха, че са получили принципно съгласие от управляващите. Вместо това предложение, бе одобрено друго - според него таксите на приетите до момента студенти в платено обучение няма да могат да се увеличават с повече от 20% за следващата година, но не и за онези, които сега започват висшето си образование.

Преди разглеждането на законопроекта в пленарната зала, студенти от Софийски университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание с искания за 50% по-ниски такси.

Промените в Закона за висшето образование влизат в сила от учебната 2025/2026 година.

Според опозицията тези текстове няма да решат проблема дълготрайно, а само за студентите, които са започнали своето обучение.

„Догодина, ако отново повишим субсидията рязко, пак ще трябва да обсъждаме какво ще правим”, подчерта Николай Денков от ПП-ДБ, който е и бивш министър на образованието.

„Това би било в полза за студентите, но за университетите няма да е възможно тази такса да бъде фиксирана за целия период”, коментира Андрей Чорбанов от присъдружната в управляващата коалиция партия ИТН. И допълни, че в другите европейски държави няма такива клаузи в договорите.

Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира от трибуната на парламента, че с приеманите набързо промени се реагира на спешен проблем, това не е дълготрайно решение.

„Още през пролетта имах разговор с ректорите на медицинските висши училища и те казаха, че, спазвайки Закона за висшето образование, българското медицинско висше образование става неконкурентоспособно спрямо страните около нас. Да, студентите трябва да имат предвидимост, а законът не дава такава. От друга страна обаче, ако сложим ограничение от 20%, рискуваме то да не бъде разходно съобразено”, твърди той.


"Ангажирали сме се да приемем по-трайно решение за всички, които ще бъдат приемани занапред. Не може да не отчетем обаче, че висшите училища имат разходи за възнаграждения, осигуровки, издръжка", добави Вълчев.

Запитан какви такси ще платят новоприетите студенти и на каква база ще бъдат изчисленията, министърът на образованието отговори: „На базата на субсидията, която се дава на един студент по държавна поръчка, таксите, които са за един студент, който е държавна поръчка, и решение на висшите училища какъв процент от тази сума да формира таксите“. По думите на Вълчев не трябва да се допуска „кроссубсидиране“, т.е.  да не се използват средствата за държавна поръчка за финансиране на студентите с платено обучение. Спрямо миналата година таксите не могат да се увеличат с повече от 20% за целия срок на обучение, което е вторичното ограничение, прието от народните представители, коментира също министърът.

Преди месец и половина е забелязан отлив на чуждестранни студенти, когато са били обявени по-високите такси, каза министърът.

Той увери, че бъдещи промени в закона ще се обсъждат със Съвета на ректорите и Националното представителство на студентските съвети.

"За студентите, които вече са се записали да учат, се намери временно решение, приоритет за нас е такова решение да има за всички", каза пред журналисти  Александър Танев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, цитиран от БТА.

Ще търсим и по-трайни решения в Закона за висшето образование, заяви още министърът.  Според него те няма да засегнат единствено въпроса с таксите, но и други теми като регламентирането на т.нар. концепция за споделени ресурси, тригодишния бакалавър, практическото обучение, посочи той.