
В разгара на войната с Русия, Украйна се изправя пред вътрешна буря, която заплашва да подкопае доверието в управлението на президента Володимир Зеленски. Решението му да постави ключовите антикорупционни институции под контрола на главния прокурор – негов политически съюзник – предизвика първите масови протести от началото на пълномащабното руско нахлуване през 2022 г., пише Асошиейтед прес.
На 23 юли Зеленски подписа закон, който прехвърля контрола върху Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) на главния прокурор. Според анализ на „Политико“ това на практика унищожава независимостта на двете институции, създадени през 2015 г. по настояване на ЕС и САЩ.
Реакцията беше светкавична – протестиращи се събраха пред президентския комплекс в Киев, а демонстрации избухнаха в Лвов, Одеса и Днипро. В тях участваха ветерани, действащи военни и граждани, които настояваха за отмяна на закона. Европейските партньори също реагираха остро – еврокомисарят по разширяването Марта Кос предупреди, че подобни действия могат да навредят на преговорите за членство в ЕС, а Г-7 изрази „сериозни опасения“.
На фона на нарастващия натиск Зеленски направи обратен завой – на 25 юли внесе нов законопроект, който отменя спорните промени.
„Чух общественото мнение“, заяви той в вечерното си обръщение, съобщи "Политико“. Въпреки това активисти се опасяват, че законопроектът може да бъде блокиран от депутати от собствената му партия.
Според „Политико“, мотивите зад първоначалния закон са свързани с разследвания на НАБУ срещу високопоставени фигури от президентската администрация, включително срещу бившия вицепремиер Олексий Чернишов. Опозиционният депутат Николай Княжицки заяви, че „властите се опитват да се защитят спешно“, тъй като агенциите се доближават до обвинения срещу влиятелни лица.
Критиците обвиняват Зеленски в демократично отстъпление. Според „Политико“, президентската администрация е засилила натиска върху парламента и регионалните власти, като е отстранила независими министри и е провела кампании срещу критици, наричайки ги „руски агенти“. Главният прокурор, който получава новите правомощия, е обвиняван, че ще спре разследванията срещу приближени на президента.
Въпреки уверенията на Зеленски, че промените са необходими за защита от „руско влияние“, нито той, нито началникът на кабинета му Андрий Ермак са представили доказателства за подобна намеса. Според шефа на НАБУ Семьон Кривонос, „антикорупционната инфраструктура бе демонтирана с гласовете на 263 депутати“, предаде "Политико“.
Ситуацията поставя Украйна пред сериозно изпитание – между нуждата от стабилност във време на война и стремежа към демократични реформи. Както отбеляза депутатката Лесия Василенко, цитирана от "Политико“: „Последното, от което се нуждаем, е революция по време на война“.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни