Европейската комисия се опита днес да защити сделката, която договори за 15% американски мита върху европейския внос, подчертавайки, че тя е най-добрата възможна при сегашните геополитически реалности.  

"Това е ясно най-добрата сделка, която можехме да сключим при много трудни обстоятелства", каза еврокомисарят по търговията Марош Шефчович на пресконференция в централата на Комисията в Брюксел". "Тя спасява търговските потоци и работните места в Европа".

Той добави, че споразумението, което включва и европейски ангажименти за покупка на американски енергоносители за 750 милиарда евро за три години и 600 милиарда европейски инвестиции в САЩ , засяга "не само за търговията, но и сигурността, Украйна, текущата геополитическа нестабилност".

Думите му дойдоха малко след като френският министър-председател Франсоа Байру безмилостно бичува споразумението като акт на "подчиняване" на Европа на САЩ и нарече деня на сключването му "мрачен". 

„Мрачен ден е, когато един съюз от свободни народи, събрани да утвърдят своите ценности и да защитят своите интереси, решава да се подчини“, написа либералът Байру в социалната мрежа "Екс".

Наблюдатели видяха сделката като победа на Германия, чийто канцлер Фридрих Мерц защитаваше умерения подход и компромиса в преговорите със САЩ, изхождайки от интереси на германската автомобилна индустрия, за която американският пазар е ключов.

През 2024 г. Германия затвърди позицията си като водещ европейски търговски партньор на САЩ с износ на стойност 175,6 млрд. долара, над три пъти повече от Франция, чийто обем достигна 55,5 млрд. долара. Структурата на германския износ подчертава индустриалната сила на страната – автомобили, машини, фармацевтични продукти и електроника формират основния дял. Само автомобилният сектор има над 36 млрд. долара принос. Франция се отличава с по-нишов и разнообразен експорт – от машини и кораби до вина и козметика. Износът на френски самолети и космическа техника за САЩ е бил за над над 4,3 млрд. долара, а напитките – за близо $4.5 млрд. И двете страни поддържат значимо участие в фармацевтичния сектор, но с отчетлива доминация на Германия. 

Без да споменава имена, Шефчович изтъкна, че критиците на споразумението заобикалят въпроса за алтернативата му - "търговска война, която на практика би спряла трансатлантическата търговия и би коствала на Европа 5 милиона работни места".

Той добави, че евентуална търговска война би завършила с преговори, но тогава Европа би била в много по-лоша от сегашната си позиция. Шефчович посочи, че сключеното вчера споразумение е рамково, предварително и е "стъпка към бъдещо по-широко търговско спорзумение между ЕС и САЩ".

Шефчович изтъкна, че Брюксел е трябвало да действа в коренно променена международна среда след връщането на Доналд Тръмп за втори мандат в Белия дом. Новите обстоятелства включват заплаха от "мита от повече от 30%, голямо политическо напрежение и хиляди малки и средни предприятия под голям натиск", докато в същото време ЕС и САЩ споделят интереси от реиндустриализация и енергийна сигурност.

Комисарят заяви, че споразумението отразява споделени търговски интереси на ЕС и САЩ на фона на световната търговски експазнизя на Китай и на свръхкапацитетите му и на преориентираните на енергийните доставки заради войната на Русия срещу Украйна. Той отрече, че ангажиментът на ЕС за внос на американски нефт и газ за 250 милирарда евро годишно до края на мандата на Тръмп е нереалистичен.

Шефчович каза, че отказът от руските енергоносители означава, че в бъдеще Европа ще има нужда от "ковннсолидирани и надеждни доставка на енергия" с дългосрочни договори и съответстваща инфраструктура както и от американски ядрени технологии при "ядрения ренесанс" в енергетиката, който по думите му ЕС преживява.

Според комисаря споразумението гарантира на ЕС преференциални доставки на високотачествени американски чипове за изкуствен интелект, а в стоманата и металите Европа и Съединените щати "не са проблем един за друг, а се допълват", давайки пример с висококачествените европейски стомани, от които САЩ се нуждаят.

Американските назаказателни 50-процентови мита върху европейската стомана и алуминий остават, но  по-късно те ще бъдат намалени и заменени със система от квоти, предвижда сделката. Комисарят посочи, че истинският проблем в междунродния пазар на метали е Китай.

"Ще адресираме заедно световния свръхкапацитет... той наистина убива нашите индустрии...искаме да се допълваме взаимно и да си помагаме", каза той, визирайки американските партньори на ЕС. "Искаме да имаме справедливи отношения с тях (Китай - б.р.). САЩ са в много аспекти в същото положение,що се отнася до критични суровини, разрешенията за износ. Работим много тясно със Съединените щати в технологиите с двойна употреба".